Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na XI Płockie Dni Żydowskie. Oto program.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 w Płocku, wstęp na wszytskie jest bezpłatny.
5 września
Godz. 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: „Trzy życia Ireny Gelblum” – spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą.
Remigiusz Grzela jest prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą, scenarzystą, kierownikiem literackim warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Festiwalu Warszawa Singera. Również autorem wielu książek, w tym biografii profesor Joanny Penson, Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej oraz Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata.
W Muzeum Żydów Mazowieckich opowie o swojej najnowszej książce, której tytułowa bohaterka była członkinią Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczką powstania w getcie warszawskim (1943 r.) i powstania warszawskiego (1944 r.). Również cenioną poetką i dziennikarką, która robiła wiele, by zatrzeć swoją przeszłość.
Autor książki postanawia rozwikłać jej tajemnicę. Od Agnieszki Holland słyszy, że Irena Gelblum nigdy nie była sobą; uciekała od rzeczywistości, która była dla niej nie do zniesienia. Zaś córka jego bohaterki mówi mu: „Pytałam, jakie jest jej prawdziwe nazwisko. Był z tym straszny kłopot. Nie chciała powiedzieć. Nie wiem, dlaczego się uparłam. Wówczas mi powiedziała. I opowiedziała o śmierci rodziców, brata i narzeczonej brata. (…) Zaczęła szlochać, wpadła w histerię”.
Rozmowę z Remigiuszem Grzelą poprowadzi Rafał Kowalski.
6 września
Godz. 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: Wernisaż wystawy „Płocczanin Jakub Guterman – malarstwo i ilustracja”.
Jakub Guterman urodził się w 1935 roku, dzieciństwo spędził w Płocku. Po wybuchu II wojny światowej przeżył pobyt w płockim getcie, niemieckim obozie w Działdowie, tułaczkę po okupowanej Polsce pod przybraną tożsamością. Jego ojciec Symcha, jako żołnierz Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Jakub ze swoją mamą Ewą przeżyli; wyjechali z Płocka do Izraela w 1950 roku, gdzie on studiował literaturę i sztukę, i mieszka do dziś.
Jest autorem wielu obrazów i ilustracji do książek i czasopism. W Muzeum Żydów Mazowieckich pokażemy jego prace wybrane przez samego Autora. – Wiesz, jestem „produktem” dwóch krajów i żadnego z nich nie ignoruję. W Polsce się urodziłem i spędziłem lata dziecięce. Pomimo okropnej wojny, traumatycznych przeżyć, zwierzęcego antysemityzmu, którego doznawałem, niestety, jestem wiernie przywiązany do polskiego pejzażu, kultury, języka, poezji. Czuję się uprzywilejowany, mając tak intymny i pozytywny kontakt właśnie z polską kulturą, która jest droga i bliska mojemu sercu – powiedział w rozmowie z Rafałem Kowalskim.
Wystawę w MŻM będzie można oglądać do końca listopada br.
7 września
Godz. 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: „Shalom Leolam” – koncert André Ochodlo & The Klezmer Company.
André Ochodlo jest założycielem i dyrektorem Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, reżyserem, scenografem i jednym z najbardziej cenionych interpretatorów pieśni w języku jidysz. Koncertował w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu. Dziesięć lat temu wystąpił w Muzeum Żydów Mazowieckich, w pierwszym roku działalności tej placówki; teraz wraca do MŻM, by z muzykami The Klezmer Company wykonać recital „Shalom Leolam” złożony tradycyjnych pieśni żydowskich we współczesnych aranżacjach. – To moja miłość, moja pasja. Górnolotnie można powiedzieć, że poezję napisaną w języku jidysz odczuwam jako życiowe zadanie. Tym właśnie zajmuję się od wielu lat. Na początku odkrywam ją dla siebie, a później, jako medium, przekazuję innym w postaci spektakli i koncertów. Najczęściej sięgam po dzieła wybitnych poetów, mających związek z Polską i piszących w języku jidysz w XX wieku – powiedział w rozmowie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.
André Ochodlo w MŻM towarzyszyć będą: Mateusz Smoczyński (skrzypce), Marcin Janek (klarnety i saksofony), Piotr Mania (piano), Adam Żuchowski (kontrabas) i Maksymilian Kreft (perkusja).