X Płockie Dni Żydowskie: Film „Bestia” (1917 r.) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka

07 września 2022
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 9

Muzeum Żydów Mazowieckich we współpracy z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym w Warszawie zapraszają na pokaz filmu „Bestia” Aleksandra Hertza, reżysera polskiego pochodzenia żydowskiego.

To jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Aktorka wciela się tu w rolę ubogiej wiejskiej dziewczyny, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka. Postanawia rozpocząć samodzielne życie jako modelka i tancerka.

Oprawę muzyczną do pokazu „Bestii” w MŻM zapewni na żywo Marcin Pukaluk: muzykolog, performer, kompozytor i producent muzyczny zafascynowanym kinem niemym. Skomponował muzykę do kilkunastu klasyków tego kina, w tym m.in. „Metropolis”, „Nosferatu”, „Gabinet Doktora Caligali”. Występował podczas wydarzeń filmowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Ukrainie i we Włoszech.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Fot. Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny.