Wystawa „Tradycyjne zabawki japońskie”

27 czerwca 2024
godz. 17:00
Spichlerz
Kazimierza Wielkiego 11 b

Muzeum zaprasza na jedyną w swoim rodzaju wystawę, na której zaprezentowane zostaną tradycyjne zabawki japońskie. Choć nie są traktowane jako dzieła sztuki, stanowią istotną część japońskiej kultury ludowej. Bardzo często z pozoru te drobne przedmioty obrazują wierzenia prostych ludzi. Wiele zabawek spełniało nie tylko jedną rolę – służyły i nierzadko do dziś służą jako talizmany, które miały chronić dzieci od chorób i przynosić szczęście.

Jedną z najsłynniejszych zabawek-talizmanów jest daruma. To czerwona podobizna buddyjskiego patriarchy Bodhidharmy, która ma spełnić życzenie swojego właściciela. Darumę kupuje się zwykle z oczami bez namalowanych źrenic – te trzeba domalować samodzielnie, najlepiej z Nadejściem Nowego Roku, aby marzenie się spełniło. Innym powszechnym talizmanem przynoszącym szczęście są koty maneki neko (z uniesioną jedną łapką), o których powstaniu krąży wiele legend. Z kolei podobizny tygrysów mają chronić przed chorobami.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć jeszcze wiele interesujących obiektów, jak m.in. piękne lalki z drewna czy muszli, barwne piłki z nici, sasanobori – czyli drewniane figurki na postumentach, kiji uma – zabawkę z ruchomymi częściami, efektowne latawce czy bączki o bogatej symbolice związanej m.in. z pieniędzmi.

Nazwa wystawy nawiązuje do książki „Tradycyjne zabawki japońskie” autorstwa Adrianny Wosińskiej, specjalizującej się w tematyce lalek japońskich i właścicielki prezentowanej kolekcji zabawek.

Wernisaż wystawy uświetni jej wykład, a książkę będzie można nabyć w sklepiku muzealnym.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku 2024.

Fot. Japońskie lalki dawniej i dziś

Udostępnij: