To wydarzenie zostało zakończone

Wystawa „Nikifor. Malarz nad malarzami”

13 maja 2022
godz. 17:00
Spichlerz
Kazimierza Wielkiego 11 b

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Kazimierza Wielkiego 11 b),  zaprasza na wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu oglądać będzie można 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja, o godz 17. Zapraszamy serdecznie, wstęp jest bezpłatny!

Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikifora tematami – pejzażem, architekturą miejską i fantastyczną, dworcami kolejowymi, wnętrzami świątyń i sklepów, postaciami świętych. Większość prac przyjechała do Płocka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Nikifor – Epifaniusz Drowniak urodził się w 1895 roku w Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej głuchej kobiety. Zwracano się do niego Nikifor, sam też tak o sobie mówił i tak podpisywał swoje obrazy. Był niewielkiego wzrostu, wątłego zdrowia, słabo słyszący i niewyraźnie mówiący. Samotny, żyjący na marginesie społeczeństwa, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego postanowienia, że zostanie malarzem. W 1930 roku pracami Nikifora zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego. Już w 1931 roku zorganizowano we Lwowie artyście wystawę, a w kolejnym roku prace Nikifora pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu.

Udostępnij: