Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” – wystawę multimedialną „Pochwała szczęśliwego przypadku” poświęconą twórczości patronów projektu, Franciszki i Stefana Themersonów.
Tytuł wystawy nawiązuje do interaktywnego charakteru prezentowanych na wystawie prac. Obecność widza w sposób nieprzewidywalny, przypadkowy wywoływać będzie obrazy i dźwięki, tworzyć nieprawdopodobne narracje wizualne i dźwiękowe.
Pochwałę przypadku (nazywanego przez niego niechlujstwem) głosił Stefan Themerson w eseju „O potrzebie tworzenia widzeń”* Przypadek wspomagany przez sztuczną inteligencję konstruować będzie rzeczywistość iluzoryczną acz prawdopodobną (instalacje Grzegorza Rogali), przypadkowo odnalezione materiały filmowe stworzą nieznane odniesienia (instalacja Wiktorii Sary Davis). To przypadek sprowadził początkującego filmowca do domu nieznanych mu artystów w Londynie nieomal pięćdziesiąt lat temu (esej dokumentalny Tomasza Poboga-Malinowskiego)
Na wystawie zobaczymy:
– „Para” – interaktywna instalacja audiowizualna poświęcona Themersonom (G.Rogala)
– „Ich dwoje” – interaktywna instalacja wizualna (Rogala/Krzysztoń)
– „Palimpsest” – interaktywna instalacja wizualna (Rogala Krzysztoń)
– Instalacja Wiktorii Sary Davis – sześcioekranowy krąg projekcji inspirowanych odnalezionymi fragmentami filmu dokumentalnego sprzed 13 lat 'Themerson&Themerson’.
– esej dokumentalny Tomasza Poboga Malinowskiego „Stefan i Franciszka”, któremu towarzyszyć będą materiały audiowizualne.
Wystawie towarzyszyć będą pokazy artystycznych filmów animowanych cenionej norweskiej animatorki Anity Killi (Troll Studio) i filmów dla dzieci wyprodukowanych przez Serafinski Studio (Warszawa, producent Małgorzata Serafińska-Bosek) – seriale „Agatka” i „Szmatkowe Królestwo”.
Ten drugi serial jako jedyny polski film animowany został zakwalifikowany do konkursu tegorocznej edycji najważniejszego międzynarodowego festiwalu filmów animowanych w Annecy (Francja).
Kuratorką wystawy jest Małgorzata Sady.
„Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” to interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny w obszarze współczesnych sztuk wizualnych (w tym sztuk performatywnych) realizowany w partnerstwie przez Muzeum Mazowieckim w Płocku i Kunstbanken Center for Contemporary Art w Hamar pod patronatem twórczości Franciszki i Stefana Themersonów.
Nawiązanie do Themersonów jest kluczowe dla zadania – wynika zarówno z linii programowej Muzeum Mazowieckiego (które w 2021 r. otworzyło Galerię Themersonów), jak również z uniwersalności myśli i dorobku artystycznego tej pary w kontekście współczesnej sztuki.
Środki na realizację projektu pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 – 2021 w ramach Programu Kultura oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.