Wystawa malarska „Kolory życia”

01 października 2024
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Ul. Kolegialna 6

Wystawa „Kolory życia” to 70 dzieł autorstwa znakomitych polskich malarzy XX i XXI w. Wszystkie pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych dziedzin sztuk plastycznych. Właściciele kolekcji stale rozwijali ją od niemal czterdziestu lat.

Wernisaż odbędzie się 1 października, o godz. 17, w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.

Tak o wystawie pisze jej kurator – Zbigniew Buski:
„Kolekcja Pileckich w większości stanowi stylistyczną całość, mimo że znajdują się w niej prace ponad stu trzydziestu artystów. W jej tworzeniu widać ogromne przeżycia duchowe i więzi emocjonalne, z każdym dziełem będącym w jej składzie. Kolekcja Marii i Marka Pileckich ma bardzo poważny atut – budowana jest na emocjach. To właśnie emocje są jej swoistym kręgosłupem i spoiwem.”

Z kolei dr Małgorzata Bojarska-Waszczuk, w katalogu do tej wystawy pokazywanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, napisała:
„Tworzona przez lata kolekcja Marii i Marka Pileckich, zawierająca dzieła wielu znanych artystów, w tym prace artystów zaprzyjaźnionych z autorami kolekcji, zmieniała się z biegiem czasu tak, jak jej twórcy. Budowanie kolekcji to długotrwały proces, proces polegający na eliminowaniu, świadomym wyborze, poszerzaniu wiedzy, zdobywaniu doświadczeń, uważnej obserwacji. Zbiór ten także z czasem ewoluował, dojrzewał, by można było w nim wyodrębnić cztery największe, znaczące fascynacje jego autorów. Trzon kolekcji stanowi obecnie twórczość Jana Lebensteina, Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Henryka Cześnika. Cztery wielkie osobowości, różne epoki, odrębna poetyka, inny język wizualny i świat przedstawiony, wspólna jedynie siła ekspresji i moc zamknięta w ich dziełach, każda wypływająca z innego silnego źródła”

Do obecnej prezentacji zostały wybrane także dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza.

Ekspozycja wystawy w Muzeum Mazowieckim została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart. Dzieła będzie można podziwiać do 13 listopada 2024 r.

Udostępnij: