Wystawa „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku”

04 czerwca 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Ul. Kwiatka 7

Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na wernisaż połączony z oprowadzaniem – 4 czerwca, o godz. 18.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu HerStories. Poprzez biografie siedmiu Żydówek – z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech – przedstawia liczne aspekty żydowskiej historii w Europie ubiegłego stulecia.

Podążając ich śladami, możemy zobaczyć, gdzie znajdowały się i czego doświadczały w poszczególnych momentach historii: od pierwszych dekad XX wieku, poprzez okres międzywojenny, po mroczne lata II wojny światowej i Holokaustu. Prezentowane historie pozwalają uchwycić perspektywę bohaterek, zmieniające się ich role społeczne, podejmowane przez nie decyzje, strategie przetrwania; także ich światy, które rozpadły się i zostały zrekonstruowane po katastrofie. W ten sposób wyjątkowa indywidualna historia i doświadczenie każdej kobiety, zestawione i splecione z innymi, ukazują złożoność europejskiej żydowskiej historii dwudziestego stulecia.

Powstanie tej wystawy było możliwe dzięki współpracy partnerów: Żydowskiego Muzeum Galicja (Polska), Żydowskiego Muzeum Grecji (Grecja), Centropy (Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja) i Mozaiki (Hiszpania). Wykorzystane materiały pochodzą z zasobów Centropy, kolekcji Żydowskiego Muzeum Grecji i Mozaiki.
Podczas wernisażu „Herstories…” w Muzeum Żydów Mazowieckich oprowadzi po niej Anna Wencel z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, współkuratorka tej wystawy (razem z Alexandrą Patrikiou).

Serdecznie zapraszamy.

Udostępnij: