Wystawa „Art déco – Budapeszt. Plakaty ze zbiorów Węgierskiej Galerii Narodowej”

23 stycznia 2025
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Ul. Kolegialna 6


W małej Sali wystaw czasowych MMP obejrzą Państwo kilkadziesiąt plakatów autorstwa różnych twórców, których dzieła przenoszą w czasy międzywojennego Budapesztu. Prace odnoszą się do wybranych obszarów życia społeczeństwa tamtego okresu.

To np. reklama handlowa, której mottem stało się korzystanie z życia właśnie poprzez konsumpcję.
„W okresie międzywojennym, wraz z postępującą konsolidacją gospodarczą, wzrosły wymagania konsumenckie członków mieszczańskiej klasy średniej. Powszedniała konsumpcja >>dóbr kolonialnych<<, czyli egzotycznych towarów luksusowych – takich jak słodycze (czekolada), herbata, kawa, tytoń oraz bardziej szlachetne alkohole, takie jak likiery i szampan – które wcześniej były dostępne tylko dla ograniczonej grupy odbiorców. Firmy, na czele z reprezentującymi przemysł tytoniowy i cukierniczy, prowadziły wielkie kampanie reklamowe. Czar egzotyki kojarzonej od samego początku z ich produktami, doskonale odzwierciedla grafika reklamowa w stylu art déco” – piszą twórcy wystawy.

Dla okresu międzywojennego charakterystyczny był też zachwyt nowoczesnymi technologiami, a jednym z symboli rozwoju technicznego stało się radio. Przemysł elektrotechniczny na Węgrzech szybko odniósł duży sukces. Jedną z najbardziej znanych marek był Orion – logo, wizerunek i plakaty reklamowe firmy zaprojektował Józef Bottlik. Widoczny w nich styl art déco, to monumentalne elementy wizualne, skojarzenia kosmiczne (jak sama nazwa) – częstym motywem plakatów był glob i gwiazdy.

Na wystawie zobaczymy też plakaty przedstawiające Budapeszt jako metropolię światową, z nowoczesnymi witrynami sklepów i kawiarni, rozświetlonymi od reklam ulicami – taki wygląd miasto zyskało pod koniec lat dwudziestych. W zbiorze są prace promujące turystykę, gdzie dominująca stała się koncepcja „Budapesztu – miasta uzdrowiska”, a ważnym celem podróży stało się jezioro Balaton. Obejrzymy też dzieła ukazujące nowoczesną kobietę – pracującą zawodowo, aktywną, ubraną w wygodny strój już bez gorsetu i z krótszą spódnicą. Kolejnym tematem są plakaty kształtujące wizerunek państwa i kościoła, promujące rocznice i wystawy propagandowe.

Wystawę zorganizował Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie.

Zapraszamy na otwarcie wystawy – 23 stycznia 2025 r. o godz. 17, w MMP przy ul. Kolegialnej 6. Podczas wernisażu wykład wygłosi kuratorka ekspozycji – Anikó Éva Katona.

Udostępnij: