Wykład wygłosi prof. ucz. dr. hab. Piotra Weisera z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
Treny na ogół biorą się z pytań o śmierć; te treny biorą się z pytań o córki. Jak umarły? Dlaczego? Kim były? Gdzie są obecnie i jakie? Gdzie je spotkać i kiedy? Czy słyszą i co takiego? Czy mówią i do kogo?
Skoro odeszły, czy wrócą? Jeżeli wrócą, czy płakać? Rozpacz – czy zaprzecza nadziei? Nadzieja – czy wyklucza rozpacz? Matka, co z nią? Poeta, co z nim? I co jest ważniejsze i trudniejsze: być ojcem, który umiera z żalu, czy poetą, który żyje?… W wykładzie prof. ucz. dr. hab. Piotra Weisera pojawią się Jan Kochanowski, Władysław Broniewski, Stanisław Wygodzki, i ich pytania o ich córki, gdzie one są.
Prelegent jest profesorem w Katedrze Kultury XX i XXI wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracownikiem stołecznego Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma, historykiem kultury, badaczem literatury. Pisze o ludziach lagrowanych w obozach koncentracyjnych, znaczeniach Zagłady i Ocalenia w polsko-żydowskich tekstach literackich, Marku Hłasce, Philipie Rothcie.