To wydarzenie zostało zakończone

Wykład „Berlinka – ikonograficzne archiwum z kolekcji przedwojennego Żydowskiego Muzeum w Berlinie” Marty Kapełuś z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie

06 lutego 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

W wyniku tzw. nocy kryształowej – pogromie Żydów w nazistowskich Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku – zostało zlikwidowane Żydowskie Muzeum w Berlinie, a jego liczne zbiory (obrazy, rzeźby, grafiki, judaika) rozproszyły się po świecie lub całkowicie zaginęły.

Ocalało ikonograficzne archiwum: ponad cztery tysiące plansz, na których zostały umieszczone fotografie, ryciny i rysunki. Szeroko ilustrują przedwojenną sztukę i kulturę żydowską. Zbiór ten, zwany potocznie „Berlinką”, po II wojnie światowej został odnaleziony w niemieckim magazynie na Śląsku i przekazany Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

– Ma wyjątkową wartość. Stanowi ślad po działalności instytucji, która jeszcze niedługo przed Zagładą dokumentowała żydowskie dziedzictwo kulturowe – podkreśla Marta Kapełuś: historyczka sztuki, kulturoznawczyni, kuratorka wystaw, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej i Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Nasza prelegentka pracuje w ŻIH-u jako zastępczyni kierownika tamtejszego działu sztuki.

Udostępnij: