Wernisaż wystawy „Szkło Huty Niemen”

30 czerwca 2022
ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie zaprasza na wystawę „Szkło Huty Niemen”, którą prezentować będzie w swej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 od 30 czerwca aż  do końca września 2022 roku.

Na wystawie podziwiać będzie można pół tysiąca katalogowych wyrobów huty Niemen, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych. Wysoko cenione na rynku antykwarycznym produkty zakładu ze wsi Brzozówka (to teren dzisiejszej Białorusi) królowały w okresie II Rzeczpospolitej na stołach Europy, obu Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu. To właśnie w tej hucie w 1935 roku odlano z błękitnego szkła urnę, w której na cmentarzu w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego.

Muzeum w Płocku zaprezentuje zestawy toaletowe, flakony na perfumy, żardiniery, wazony, zestawy do ponczu, słowem – szeroki wachlarz pięknych wyrobów pochodzący z prywatnych zbiorów czterech kolekcjonerów: Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery oraz Michała Naglika. Większość eksponatów nawiązuje do modnego przed wojną stylu art déco, wszystkie zachwycają kolorami – pastelowymi różami, błękitami, zieleniami, żółciami, fioletami, także bielą uzyskiwana przez zastosowanie matowego deseniu oraz mocniejszymi odcieniami tych barw, do niedawna uznawanymi za produkcję powojenną.

Ekspozycja jest pierwszym tego typu projektem muzealnym poświęconym hucie Niemen bazującym na zbiorach prywatnych, początkowo można ją było oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W Płocku będzie można oglądać ją w całkowicie nowej aranżacji, której motywem przewodnim będzie rzeka Niemen.

Wernisaż – 30 czerwca, godz. 17.00.

Wstęp wolny!