Wernisaż wystawy „Skarby Muzeum Sztuk Pięknych w ukraińskim Kmitowie”

05 lipca 2022
Kolegialna 6

5 lipca o godzinie 17:00 zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy reprodukcji najlepszych dzieł ze zbiorów ukraińskiego Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmytiw w obwodzie żytomierskim.

Muzeum Mazowieckie w Płocku związane jest z tym muzeum poprzez osobę Tatiany Didkovskiej – przed wojną pracownicy muzeum w Kmitowie, dziś zatrudnionej w naszym dziale upowszechniania i promocji. W trakcie wernisażu obejrzymy reprodukcje najpiękniejszych obrazów ze zbiorów ukraińskiego muzeum, zapoznamy się z ciekawą biografią jego założyciela, Józefa Buchańczuka, posłuchamy utworów muzycznych w wykonaniu Haliny Dovbysh – sopranistki, doktorantki Narodowej Muzycznej Akademii Ukrainy imienia Piotra Czajkowskiego w Kijowie, laureatki wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Artystka wykona utwory polskich i ukraińskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mirosława Skoryka, Stanisława Ludkiewicza i Iryny Nawojewej.Wydarzenie nawiązuje do setnej rocznicy urodzin założyciela ukraińskiego muzeum, która przypadła 22 czerwca 2022.

Dziś Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmiytyw jest jednym z największych muzeów na Ukrainie zbudowanych na terenach wiejskich.
W czasie trwania wystawy będzie można zakupić prezentowane reprodukcje obrazów, a środki ze sprzedaży wspomogą działalność kmityvskiego muzeum w czasie wojny na Ukrainie.

5 lipca spotykamy się o godz. 17 w kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny!

«Скарби Кмитівського музею»

22 червня 2022 року Кмитівський музей образотворчого мистецтва, що на Житомирщині відзначає 100-річчя від дня народження засновника Йосипа Буханчука, який зібрав велику колекцію творів періоду 1940-1980 років.Сьогодні Кмитівський музей образотворчого мистецтва – один із найбільших музеїв України побудований в сільській місцевості.

5 липня о 17:00 год запрошуємо на урочисте відкриття виставки репродукцій кращих робіт із колекції Кмитівського музею. Ви зможете ознайомитися з біографією Йосипа Буханчука, послухати музичні твори у виконанні Галини Довбиш – співачки-сопрано, аспіранта Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського в Києві, лауреата багатьох міжнародних конкурсів та фестивалів. Галина виконає твори польських та українських композиторів: Фридерика Шопена, Мирослава Скорика, Станіслава Людкевича та Ірини Навоєвої.Під час виставки можна буде придбати представлені репродукції картин, а кошти від продажу підуть на підтримку діяльності Кмитівського музею під час війни в Україні.