Wernisaż wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało

Grafika nawiązująca do tematyki wystawy o Urzeczu. Na tle zdjęcia w kolorach sepii przedstawiającego budynki współczesnego centrum Warszawy i brzegu Wisły nałożone zdjęcie pary i dziecka w staromodnych strojach i czarno-białych barwach.
28 kwietnia 2023
Spichlerz
Kazimierza Wielkiego 11 b

Osadnictwo nadwiślańskie to jeden z głównych tematów badawczych działu Etnografii MMP. Jednym z jego efektów jest powstanie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Badania obejmują obszar po obu stronach Wisły pomiędzy Płockiem a Warszawą.

Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” skupia się na nadwiślańskich terenach położonych od Warszawy w górę rzeki. To tereny tzw. Urzecza – mikroregionu, który od niedawna na nowo odkrywa swoją tożsamość. I obecne są w niej również wątki olenderskie. Wystawa sięga w prahistorię osadnictwa, dlatego znajdziemy na niej również zabytki archeologiczne z tych terenów. W części etnograficznej zostaną zaprezentowane m.in. stroje, narzędzia (w tym ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku) .

Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Potrwa do 18 września 2023.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż, wstęp na wydarzenie jest wolny.