Wernisaż wystawy „Iluzja przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo  i rzeźba”

07 kwietnia 2022
ul. Kolegialna 6

Anna Beata Wątróbska–Wdowiarska, rzeźbiarz – medalier, jest jedną z najbardziej znanych i uznanych polskich artystek zajmujących się tymi dziedzinami sztuki. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizację w dziedzinie medalierstwa ukończyła w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Stanisława Słoniny, jej praca dyplomowa została nagrodzona medalem im. prof. Mariana Wnuka. Oprócz medalierstwa zajmuje się też rzeźbą i projektowaniem monet. W swojej twórczości nie ogranicza się wyłącznie do płaskiego reliefu, ale także realizuje przestrzenne formy rzeźbiarskie, od małej formy po monument. W dorobku artystycznym posiada ponad dwieście realizacji medali bitych. Lane i bite medale jej autorstwa znajdują się w zbiorach zagranicznych i krajowych muzeów oraz osób prywatnych.

Beata Wątróbska-Wdowiarska jest laureatką licznych nagród krajowych oraz zagranicznych, w wielu prestiżowych konkursach zajmowała czołowe miejsca. Przykłady: „Prize for the most artistically artisticly elaborated medal” FIDEM 1994 – Budapeszt, Węgry; Konkurs na medal XXV FIDEM CONGRESS – Neuchatel, Szwajcaria; Międzynarodowy Konkurs Medalierski „Masaccio 600” -Tel Aviv, Izrael; Międzynarodowy Konkurs Medalierski „Anima Spiritus Violin”  Nagroda Specjalna i Wyróżnienie – Tel Aviv, Izrael; Międzynarodowy Konkurs Monetarny (I miejsce) – Mennica Japońska, Osaka, Japonia; Konkurs na medal „Medal Sejmowy” (I miejsce) – Warszawa, Polska.

Artystka bierze udział w licznych wystawach indywidualnych, jak też zbiorowych. Przykłady: XXIII Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Helsinki, Finlandia; XXIV Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Budapeszt, Węgry; Rapperswil, Szwajcaria; XXV Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Neuchatel, Szwajcaria; „Warszawska Rzeźba Końca Wieku” – Warszawa, Polska; XXVI Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Haga, Holandia; I Międzynarodowe Biennale Medalierskie – Seixal, Portugalia; XXVII Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Weimar, Niemcy; „Polsko-Amerykańska Wystawa Medalierstwa” – Colorado Springs, USA; „Sacrum” – Kielce, Polska; I Międzynarodowy Konkurs Medalierski „Masaccio 600” – Tel Aviv, Izrael; II Międzynarodowy Konkurs Medalierski „Anima Spiritus Violin” – Tel Aviv, Izrael’; Medailles polonaises contemporaines  – Ville de Namur, Belgia; XXVIII Międzynarodowy Kongres Medalierski FIDEM – Paryż, Francja; III Międzynarodowe Biennale Medalierskie –  Seixal, Portugalia; Wystawa w Muzeum Sztuki Medalierskiej  Wrocław, Polska; Wystawa – Breisach am Rhein, Niemcy; XIV Międzynarodowe Biennale Dantesca – Ravenna, Włochy; III Międzynarodowa Wystawa Sztuki Medalierskiej „H.C. Andersen 200” –
Tel Aviv, Izrael; Polsko-Węgierska Wystawa Sztuki „Budapeszt 1956” – Wrocław, Polska; Medale Papieskie Zamek Królewski w Warszawie – Warszawa, Polska.

Artystka jest członkiem ZPAP oraz  Fédération Internationale de la Médaille d’Art (FIDEM), pełni też funkcje wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej przy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II W Częstochowie.
„The Medal” prestiżowe czasopismo wydawane przez British Art Medal Society, poświęcone sztuce małego reliefu, zamieściło obszerny artykuł na temat jej twórczości.

Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska jest też autorką dwóch prac medalierskich – medalu  (figurka wytwórni Rosenthal)) i plakiety (Synowie Konstantego Laszczki) – wykonanych z okazji jubileuszu 185-lecia Muzeum w Płocku, plakiety z okazji 50-lecia secesji w zbiorach MMP (Wiosna Teodora Axentowicza)oraz plakiety z okazji 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku (Anioł Jacka Malczewskiego).

Komisarz wystawy: Grażyna Tryka

Aranżacja: Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska, Majid Jammoul, Tomasz Bylicki

Wystawie towarzyszy publikacja. Wstęp na wernisaż jest wolny.