Wystawa obejmuje prace Franciszki Themerson – w większości nieprezentowane dotychczas albo prezentowane bardzo rzadko. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki w Łodzi i Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które spośród polskich instytucji najwięcej prac Franciszki posiadają w swoich zbiorach, możemy pokazać autonomiczną jej twórczość.
Jest to o tyle istotne, że zwykle artystka istnieje wspólnie ze swoim mężem Stefanem – jako część duetu Themersonów, zaś tylko epizodycznie ukazywana bywa jako samodzielna postać. Tymczasem w dziedzinach sztuki, które eksplorowała wykształciła swój własny niepowtarzalny język, bazujący na biegłości warsztatowej, zdradzający ostry zmysł obserwacyjny i satyryczny, błyskotliwość. To twórczość wyjątkowa i poruszająca. Przedmiotem jej zainteresowania zawsze był człowiek i świat wokół niego. I jakkolwiek trywialnie by to nie brzmiało, w jej pracach stwierdzenie owo nasyca się znaczeniami.
Na wystawie zaistnieją wszystkie najważniejsze wątki jej twórczości : malarstwo, rysunek, ilustracja, scenografia. W swoim założeniu muzealna prezentacja jest szkicem do portretu i wstępem do pełnej monograficznej wystawy Franciszki Themerson, którą w niedalekiej przyszłości należy zorganizować…
Wystawa organizowana jest w ramach Festiwalu Themersonów Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W Muzeum Mazowieckim w Płocku, przy ul. Kolegialnej 6, będzie można oglądać ją do 17 listopada.
Kurator – Agnieszka Kaniewska-Płocieniak