Wernisaż wystawy „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”

02 czerwca 2022
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7

Nastoletnia Rywka Lipszyc pisała pamiętnik w szkolnym zeszycie w getcie w Łodzi między październikiem 1943 a kwietniem 1944 roku. W 1945 roku znalazła go radziecka lekarka w dopiero co wyzwolonym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Bikrenau.

Na wystawie planszowej prezentowane są m.in. wybrane fragmenty pamiętnika opatrzone komentarzami ekspertów, m.in. historyków, lekarki, psychologa, rabinki. Wyłania się z niego świat Rywki wypełniony przede wszystkim kobietami i relacjami między nimi. Świat ten wypełnia ich ból i tęsknota, odwaga, codzienna walka i strach. Są też repliki historycznych artefaktów (np. naparstek, zabawka) i dokumentów oraz fotografie najbardziej znanych fotografów łódzkiego getta: Henryka Grossa, Mendla Grossmana i Waltera Geneweina.

Wystawa do MŻM przyjedzie z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie i zostanie do 21 sierpnia br.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.