Święto Tu Bi Szwat w Muzeum Żydów Mazowieckich

Sala Muzeum Żydów Mazowieckich, białe ściany, jasna podłoga, w tle - umieszczona w ścianie kolorowa szafa na zwoje Tory. Na pierwszym planie dłoń mężczyzny, w dłoni czerwone jabłko.
05 lutego 2023
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku Drzew, w ciągu dnia pracy Muzeum Żydów Mazowieckich będzie się można poczęstować jabłkami.

Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto (w tym roku zacznie się 5 lutego po zachodzie słońca i zakończy 6 lutego po zmroku) w uśpionych drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to również przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa.

Przyjęło się, że w Nowy Rok Drzew spożywa się m.in. banany, daktyle, oliwki. My postanowiliśmy podzielić się w Wami jabłkami.