To wydarzenie zostało zakończone

Spotkanie z pisarką Anną Fryczkowską, autorką „Sagi o ludziach ziemi”

16 maja 2024
godz. 17:00
Spichlerz
Ul. Kazimierza Wielkiego 11 b

Anna Fryczkowska jest kobietą wielu talentów. Pracowała jako aktorka pantomimy, nauczycielka włoskiego, tłumaczka, dziennikarka, scenarzystka seriali telewizyjnych. Jest absolwentką italianistyki i studiów genderowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa na łódzkiej filmówce. Nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia za „Równonoc” inspirowaną tajemniczymi zaginięciami czwórki chłopców w latach 90. w zachodniopomorskim.

Znajomość z naszym muzeum rozpoczęła się od fascynacji Autorki Marianną Razik. Tak powstała powieść „Cyrkówka Marianna”.

Tematem spotkania w Spichlerzu będzie głównie „Saga o ludziach ziemi”, która ukazała się dotychczas w dwóch tomach – „Wpatrzeni w niebo” oraz „Czas rumianku”. Oba przedstawiają losy rodziny mieszkającej na Kujawach. Tłem dla nich są słowiańskie zwyczaje, chłopskie święta, bunty kobiet i mężczyzn.

Pierwszy tom rozpoczyna się w roku 1816, kiedy to na Kujawach wybucha epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę. Walczą o swoją pozycję w nowej społeczności, uniezależnienie od dworu, uczą się nowinek od holenderskich osadników.

Drugi tom otwiera rok 1852. Świat zaczyna wówczas mocno przyspieszać, ale na Kujawach czas nadal płynie swoim rytmem. Tutaj słowiańskie wierzenia jeszcze ciągle mieszają się z chrześcijaństwem, chłopi nadal szukają sposobów na przetrwanie, a dziedzic, jak zawsze, oczekuje szacunku.

Trzeci tom ukaże się już we wrześniu.

Wstęp na spotkanie autorskie jest wolny!

Udostępnij: