Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejne „Spotkania z historią”. Tym razem porozmawiamy na temat kobiet. Tytuł spotkania brzmi „Nie tylko Marcelina… Płocczanki dwudziestolecia międzywojennego”.
Wysłuchamy dwóch wykładów. Pierwszy z nich wygłosi Katarzyna Sierakowska, profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, badaczka dziejów społecznych XIX i XX w., a w szczególności pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i historii kobiet.
Jej wystąpienie zatytułowane jest „Jeśli nie Marcelina to kto? Emancypowanie się kobiet w I poł. XX wieku”.
W 1918 roku kobiety otrzymały w odradzającej się Rzeczypospolitej prawa polityczne. Jak do tego doszło? Czy naprawdę je otrzymały czy raczej wywalczyły? Jak z nich korzystały? I w końcu czy posiadanie równych praw oznaczało też równe szanse? Na te wszystkie pytania spróbuję odpowiedzieć podczas wykładu, przywołując sylwetki płocczanek, Mazowszanek, kobiet żyjących w II Rzeczypospolitej.
Drugi wykład wygłosi Magdalena Bilska-Ciećwierz, Muzeum Mazowieckie w Płocku. Skupi się na temacie „Julia Kisielewska – jej idee wychowawcze i ich realizacja poprzez szkołę płocką”.
Julia z Krzymuskich Kisielewska to pochodząca z Kujaw publicystka i pedagog. Spędziwszy młodość w Krakowie, gruntownie wykształcona, obracająca się w środowisku twórców Młodej Polski, trafiła w okresie rewolucji 1905 roku do Warszawy, by tam budować nowoczesną edukację dla dziewcząt. W czasie pierwszej wojny światowej przyjechała z wykładem do Płocka, by resztę swego zawodowego życia poświęcić edukacji płockiej młodzieży. Autorka ponad 150 artykułów oraz najpopularniejszych podręczników do historii okresu międzywojnia. Dlaczego więc płocczanie czczą Marcelinę Rościszewską a nie Julię Kisielewską?
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i emancypacją. Wstęp na spotkanie jest wolny.