To wydarzenie zostało zakończone

„Skazani na opór? Ostatnie miesiące getta warszawskiego” dr Agnieszki Żółkiewskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie

Projekt plakatu z symbolami Powstania w getcie warszawskim, czarne tło na nim dłoń trzymająca poszarpaną falgę, w tle ruiny.
06 czerwca 2023
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Dr Agnieszka Żółkiewska opowie o ostatnim okresie historii getta warszawskiego – od stycznia do maja 1943 roku – ukazując go z perspektywy więzionych tam ludzi, przez pryzmat ich postaw, nastrojów, przekonań i tożsamości. Zachodzące wśród nich wtedy przemiany społeczne i psychologiczne doprowadziły do przygotowania zbrojnego oporu i wybuchu powstania, którego 80. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Prelegentka jest historyczką literatury i tłumaczką z języka jidysz. Pracowniczką naukową Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Autorką publikacji „Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu” – pierwszej od 1947 roku trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła też szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz.

Udostępnij: