Sadzenie ziemniaków w skansenie

Grafika, beżowe tło, po prawej stronie rysunek sadzonki ziemniaka z fioletowymi kwiatkami. Po prawej stronie napis "Sadzenie ziemniaków".
22 kwietnia 2023
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

W programie:
12:00 Wykład „O istocie biologicznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej uprawy ziemniaków w Polsce” – Wojciech Marchlewski
13:30 Sadzenie starych odmian ziemniaków metodami tradycyjnymi
15:00 Degustacja dawnych potraw z ziemniaków

Na naszym poletku posadzimy ziemniaki:
– odmiany Marius z 1893 roku, co czyni ją najstarszą zachowaną do obecnych czasów odmianą ziemniaka pochodzącą z polskiej hodowli (powstała w wyniku skrzyżowania odmian Goodrich i Reichskanzler), pozyskaną z Zakładu nasiennictwa i ochrony ziemniaka Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie;
– odmiany Raudar Islenskar (starą szwedzką czerwoną) z 1720 roku i Leksands vit (białą z Leksand) z 1730 roku, które uważa się za te pierwsze, które dotarły do Szwecji i były popularne w Europie w XVIII wieku, pozyskane z NordGen.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Wojciech Marchlewski, którego autorstwa jest również drzeworyt – ziemniak w fazie kwitnienia wykorzystany w projekcie graficznym materiałów promocyjnych. Autorką projektu graficznego jest Sylwia Pogodzińska.

Uwaga!
Wykład odbędzie się w kościele i jest otwarty.
Na sadzenie ziemniaków i degustację obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia wysyłamy na maila: skansen@muzeumplock.eu do 19.04.2023 (do środy).
Wstęp wolny. Zapraszamy.