Dawniej ważnym akcentem przygotowań do Świat Bożego Narodzenia było dekorowanie izb.
Pewne czynności np. związane z przygotowaniem materiału do dekoracji, rozpoczynano dużo wcześniej, na przykład jesienią gospodarz młócąc cepem zboże, wybierał najbardziej dorodne kłosy na snopy, które miały być ustawione w kątach świątecznej izby. Zaś same ozdoby wykonywano od początku Adwentu. Były to przede wszystkim kolorowe wycinanki z papieru, które umieszczano na ścianach i w oknach, przestrzenne konstrukcje podwieszane pod sufitem – pająki, które robiono z różnych materiałów: słomy, kolorowego papieru, włóczki, szklanych koralików, gęsich piór, opłatków.
Podczas rodzinnych warsztatów ozdób świątecznych w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim postaramy się, aby pośród propozycji warsztatowych, nie zabrakło tych tradycyjnych i wykorzystujących naturalne surowce.
Propozycje warsztatów:
• Tradycyjna kalinka z bibuły oraz słomiany kryształ.
Prowadzący – Alina Muras, zajmująca się papieroplastyką od ponad 30 lat. Wiedzę i doświadczenie czerpała od mamy i babci. Aktualnie przekazuje tradycje regionalne poprzez swoje umiejętności, wykonując i ucząc tworzenia pająków łowickich, kwiatów i ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
• Aniołki zdobione wycinanką łowicką.
Prowadzący – Maria Ciechańska, łowicka wycinankarka. Umiejętności szlifowała, podobnie jak poprzedniczka, pod okiem mamy i babci. Twórczyni utytułowana, m.in. I miejsce w konkursie Muzeum Częstochowskiego pt. „Wycinanka niezaplanowana” w 2012 roku i w I edycji Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego w 2019 roku.
• Wiklinowe gwiazdy i szyszki.
Prowadzący – Stanisław Gołębiowski, który pisze o sobie: „Reprezentuję nowe pokolenie twórców ludowych, jako jeden z nielicznych podtrzymuję tradycje plecionkarskie z regionu nadwiślańskiego między Czerwińskiem a Kępą Polską. Umiejętności wikliniarskie zdobyłem w domu rodzinnym we wsi Pogórze Parcele. Uczyłem się od ojca Tomasza i jego młodszego brata Antoniego. Oni z kolei kontynuowali rodzinne tradycje plecionkarskie swojego ojca Feliksa Gołębiowskiego. Rodzina pochodziła ze wsi Zakrzewo, która słynęła z wyrobów wikliniarskich. Wyrabiano tam głównie kosze wiklinowe zwane kipami lub kartoflakami. Specjalizuję się we wszelkich formach wikliniarskich, takich jak kosze gospodarcze czy galanteria z wikliny. Wykonuję również formy przestrzenne i małą architekturę ogrodową.”
Stanisław Gołębiowski od wielu lat uczestniczy w pokazach oraz konkursach plecionkarskich, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim „Grzybobranie” w Otwocku Wielkim (I miejsce w 2021) i Konkursie Plecionkarskim „Ptaki z obrazów Chełmońskiego” w Adamowiźnie (wyróżnienie w 2021 i II miejsce w 2022), Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Poznań 2023 (I miejsce w kat. Forma abstrakcyjna).”
• Dekoracje na ptaszkach z drewna.
Prowadzący – Andrzej Graczyk, uznany rzeźbiarz ludowy. Jego znakiem rozpoznawczym są drewniane ptaki. „Ptaszek” to artystyczny pseudonim artysty. Rzeźbiarz urodził się niedaleko Płocka, a bakcyla rzeźbiarstwa połknął od Jana Staniszewskiego – rzeźbiarza i rolnika mieszkającego w sąsiedniej wsi. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Jego prace są w muzeach oraz kolekcjach prywatnych, były wykorzystywane do scenografii w programach i filmach telewizyjnych m.in., w „Złotopolskich”.
• Malowane witraże na szkle.
Prowadzący – Katarzyna Kossowska, pochodząca z Zakopanego. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Od 20 lat zajmująca się malarstwem na szkle i mająca kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku od 6 roku życia.
Ostatni warsztat tj. „Tradycyjne malowanie na szkle” odbędzie się w dwóch grupach: godz. 10.00 – I grupa, godz. 12.30 – II grupa. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, na udział w warsztatach malarstwa na szkle obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: a.bartosiak@muzeumplock.eu.
Zachęcamy, aby wraz z pociechami spędzić magiczny czas przygotowując własnoręcznie tradycyjne „cudeńka” na choinkę. Udział i materiały warsztatowe są bezpłatne.