To wydarzenie zostało zakończone

Ręcznie robione opowieści. Wernisaż wystawy norweskiego rzemiosła artystycznego

10 sierpnia 2023
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku i Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia) zapraszają na wystawę prac dziewięciu norweskich artystów z hrabstwa Innlandet specjalizujących się w szkle, biżuterii, tekstyliach i ceramice. Artyści prezentowani na wystawie to Inga Blix (tekstylia), Liv Blåvarp (drewno jubilerskie), Ragnhild Enge (tekstylia), Tor Alex Erichsen (ceramika), Kari Håkonsen (szkło), Ingun Kleppan (biżuteria metalowa), Vidar Koksvik (szkło), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Kari Mølstad (szkło).

Norweska sztuka i rzemiosło są bardzo wysokiej jakości, a artyści biorący udział w wystawie w Płocku należą do czołowych w swojej dziedzinie w Norwegii. Niektórzy z nich są również poszukiwani na arenie międzynarodowej, zapraszani na zagraniczne wystawy, otrzymują międzynarodowe nagrody.

W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy. Punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna. Wartości artystyczne coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan, a aspekt użytkowy schodzi na dalszy plan lub znika. Materiał staje się kluczowym atrybutem przy klasyfikacji produktu.

Produkcja artystyczna Torbjørna Kvasbø jest dobrym przykładem tego procesu. Rzeźbiarz ten zaczynał jako garncarz i stopniowo odchodził od funkcji użytkowej, by jego prace stały się ceramicznymi rzeźbami.

Fakt, że wystawa norweskiej sztuki użytkowej prezentowana jest w Muzeum Mazowieckim z jego bogatymi zbiorami sztuki i wzornictwa z okresu secesji i art déco, stawia w perspektywie zarówno współczesną sztukę i rzemiosło, jak i starsze kolekcje. Umożliwia pogłębioną refleksję nad sztuką materialną na przestrzeni wieków, nowymi połączeniami, kontrastami i historiami.

Wystawa będzie również pokazywana w Galerii Ullinsvin w Norwegii.

Kuratorką wystawy jest Ingrid Blekastad, dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Szadkowska, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

„Ręcznie robione opowieści” to część projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia). Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, 10 sierpnia, o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp wolny.

Ingrid Blekastad

Ingrid Blekastad od 2000 roku jest dyrektorem i liderem artystycznym Kunstbanken Hedmark Kunstsenter. Kunstbanken to centrum sztuki współczesnej mieszczące się w Hamar, norweskim mieście położnym 1,5 h godziny od Oslo. Blekastad jest inicjatorką zaangażowania Kunstbanken w sztukę performance, a od 2003 roku jest kuratorką odbywającego się tam Międzynarodowego Festiwalu Performance oraz licznych wystaw sztuki współczesnej.
Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Bergen, przez 11 lat pracowała jako kurator w Muzeum Sztuki w Lillehammer. Była wykładowcą historii sztuki na Lillehammer University College, opublikowała wiele artykułów na temat sztuki współczesnej w różnych magazynach poświęconych sztuce, katalogach wystaw i książkach.

Małgorzata Szadkowska

Kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku (MMP). Na co dzień opiekuje się zbiorami artystycznymi Działu Sztuki MMP pełniąc funkcję kierownika. Miłośniczka zagadnień związanych z tematyką kobiecej mody i urody a także obyczajowością przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego. Zajmuje się muzealną kolekcją mody i jej akcesoriów (obejmującą obiekty głównie z przełomu XIX i XX wieku oraz z okresu międzywojennego), a także rzemiosłem artystycznym (od końca XIX w. do lat 70 XX w.). Kuratorka wystaw czasowych do których należą m.in.: Józef Mehoffer. Od grafiki do witrażu (2011), Dyskretny urok buduaru. Kobieca moda od początku XIX do lat 30. XX wieku ze zbiorów MMP (2013), współkuratorka wystaw: Kolekcja Art déco ze zbiorów MMP (2011) oraz W labiryncie wrażeń. Polska i zagraniczna grafika artystyczna 1873-1984 ze zbiorów MMP (2018), Design powojenny. Kierunek rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2021), Szkło Huty Niemen (2022). Współautorka scenariusza i kuratorka wystawy stałej „Sztuka 20-lecia międzywojennego – art déco”. (2021)

Udostępnij: