Promocja informatora „Sala Galicyjska”

Grafika promująca spotkanie poświęcone nowemu muzealnemu wydawnictwu. Po lewej stronie czarny napis na białym tle brzmiący "Promocja informatora Sala Galicyjska 16 marca godz. 17 Tumska 8", po prawej fragment kolorowego obrazu "Wesele huculskie".Obraz przedstawia ludowy orszak weselny na koniach w zimowej scenerii.
16 marca 2023
Tumska 8

Prawie rok temu Muzeum Mazowieckie w Płocku wzbogaciło się o „Salę galicyjską” – ekspozycję prezentującą zbiory sztuki inspirowanej kulturą ludową Małopolski, Podhala oraz Huculszczyzny, z dziełami twórców tak znanych i uznanych jak: Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, czy mniej dziś pamiętanych jak Wincenty Wodzinowski, bądź – urodzony w niedalekim Płońsku – Franciszek Szwoch. Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła w stylu zakopiańskim, uzupełnione przykładami oryginalnego huculskiego rękodzieła.

Tym razem zapraszamy na promocję informatora, bogato ilustrowanego reprodukcjami prezentowanych, i nie tylko, zbiorów, z tekstem wprowadzającym w klimat artystycznych wypraw na galicyjską prowincję.

Spotkanie będzie jednak przede wszystkim okazją do wysłuchania interesującego wykładu dr. Tadeusza Baraniuka „Huculszczyzna dzisiaj. Refleksje z podróży etnograficznych” – opowieści o niezwykłym, na poły wciąż egzotycznym, świecie górali karpackich, starowiecznych tradycjach i nadal pielęgnowanych zwyczajach oraz współczesnym krajobrazie kulturowym krainy nad Prutem i Czeremoszem.