Projekcja filmu „Dowód tożsamości” i spotkanie z reżyserem Mikołajem Grynbergiem

10 maja 2022
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7

Mikołaj Grynberg jest fotografem, pisarzem, z wykształcenia psychologiem. Zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku, stawia na spotkanie i otwarcie na osobiste przeżycia swoich bohaterów. Jest twórcą albumów fotograficznych „Dużo kobiet” i „Auschwitz – co ja tu robię?” oraz książek z dziedziny eseistyki i literatury faktu: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, „Rejwach”, „Księga Wyjścia”, „Poufne”.

W 2021 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego, zatytułowanego „Dowód tożsamości” (trwa 41 minut), wyprodukowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Osoby występujące w tym filmie reprezentują wszystkie pokolenia żydowskie, które żyją obecnie w Polsce w dużych miastach i na prowincji. To m.in. próba pokazania specyfiki bycia polską Żydówką i polskim Żydem, ich postaw i doświadczeń. „Dowód tożsamości” to również uniwersalny obraz współczesności.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserem i scenarzystą, które poprowadzi Rafał Kowalski.