To wydarzenie zostało zakończone

Premiera filmu „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”

23 września 2022
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na premierę fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”, która odbędzie się 23 września 2022 r. na Sali Konferencyjnej przy ul. Kolegialnej 6.

Film opowiada o życiu i twórczości Wandy Szrajberówny (1886-1962) – malarki i artystki zajmującej się ceramicznym rzemiosłem artystycznym, kierowniczki pierwszej w niepodległej Polsce Stacji Doświadczalnej dla Ceramiki Ludowej w Wiśniewie pod Warszawą.

Odtwórczynią głównej roli Wandy Szrajberówny jest płocka artystka ceramiczka Beata Szajdziuk. Zobaczymy także wypowiedzi: Elżbiety Miecznikowskiej – etnologa z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, prof. dr hab. Anny Kwaśniewskiej – etnologa z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Anny Wiszniewskiej – historyka sztuki z Instytutu Sztuki PAN, dr Bożeny Kostuch – historyka sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Damiana Kasprzyka – etnologa z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Piotra Korduby – historyka sztuki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Łukasza Babuli – historyka i kulturoznawcy z Muzeum Regionalnego w Iłży, Bartłomieja Włodkowskiego – historyka i prezesa białołęckiej Fundacji AVE.

Impulsem do powstania filmu była książka „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy” autorstwa Elżbiety Miecznikowskiej z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zdjęcia do filmu realizowano nie tylko w naszym Muzeum, ale także w Towarzystwie Naukowym Płockim, w Muzeum Regionalnym w Iłży, w Warsztacie Garncarskim Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie i Warsztacie Garncarskim Rodziny Neclów w Chmielnie na Kaszubach, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Poznaniu oraz Szkole Podstawowej nr 2 w Zawierciu. Opowieść oparta została o liczne materiały – obiekty muzealne, kolekcje prywatne, korespondencję Wandy Szrajberówny z płocką muzealniczką Haliną Rutską, zdjęcia archiwalne i artykuły prasowe z okresu międzywojennego, a także wspomnieniach osób, które pamiętają artystkę.

Reżyserem filmu o Wandzie Szrajberównie jest Krzysztof Paluszyński – producent telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Twórca licznych filmów dokumentalnych, reportaży, felietonów i realizacji dokumentalnych z imprez, m. in. sportowych, rangi mistrzostw świata i Europy. Od 30 lat związany jest z produkcją audiowizualną. Jego produkcje wykazują się zaangażowaniem i doskonałym warsztatem realizacyjnym, wysokimi walorami artystycznymi, poznawczymi i edukacyjnymi. Produkcje dotyczące przyrody i kultury wskazują na wysoką wrażliwość i zaangażowanie społeczne, mające na celu chęć przybliżenia i zachowania dla przyszłych pokoleń naszego dorobku kulturowego. Stanowią też doskonały – filmowy materiał archiwalny.

Film „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie” powstał dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Fundacji Ceramiki Polskiej XX Wieku, Gmina Iłża, Gminy Wilczyn.

Obsada: Beata Szajdziuk – Wanda Szrajberówna, Robert Jehn-Olszewski – Stanisław Pastuszkiewicz, Łukasz Babula – prof. Stanisław Jagmin.
Scenariusz: Elżbieta Miecznikowska, Krzysztof Paluszyński.
Reżyseria: Krzysztof Paluszyński.
Zdjęcia: Mirosław Kubiak.
Kierownik produkcji: Barbara Ławska.
Muzyka: Marcin Sady.
Montaż: Mikołaj Drygas.
Grafika i animacja 3D: Mateusz Osiadacz.
Charakteryzacja: Alina Magnus-Burkiciak.

Produkcja filmu: PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij: