Pokaz filmu „Czy Lucyna to dziewczyna?” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”

18 czerwca 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Ul. Kwiatka 7

Tegoroczną odsłonę cyklu – w ramach którego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym w czerwcu, lipcu i sierpniu MŻM pokazuje filmy polskie sprzed wybuchu II wojny światowej – rozpocznie „Czy Lucyna to dziewczyna?” z 1934 r. w reżyserii Juliusza Gardana.

W tytułową rolę wcieliła się Jadwiga Smosarska, jedna z największych kobiecych gwiazd polskiego kina przedwojennego. Ojciec Lucyny nie zgadza się, by pracowała zawodowo, mimo uzyskania przez nią dyplomu inżynierki. Dziewczyna nie daje za wygraną: w męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem pewnego inżyniera – w tej roli wystąpił gwiazdor z najwyższej półki, mianowicie Eugeniusz Bodo. Obojgu partnerują m.in. Mieczysława Ćwiklińska i Zygmunt Chmielewski.

Scenarzystą tej komedii filmowej jest Konrad Tom: pochodzenia żydowskiego człowiek-orkiestra zasłużony dla kultury Polski. Pisał scenariusze, reżyserował i grał w ponad czterdziestu polskich filmach – m.in. „Pani mister tańczy”, „Antek policmajster”, „ABC miłości”, „Czy Lucyna to dziewczyna”. Jest twórcą i współtwórcą piosenek, m.in. „Kocha, lubi, szanuje” śpiewanej przez Mieczysława Fogga i „Okey” wykonywanej przez Eugeniusza Bodo. Pisał teksty, występował jako aktor i konferansjer w teatrach i kabaretach w Warszawie. Jest autorem skeczu „Sęk” znanego przede wszystkim z wykonania go przez Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego.

Serdecznie zapraszamy 18 czerwca, o godz. 18, do Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7.

Udostępnij: