Oprowadzanie kuratorskie po Galerii Themersonów

09 czerwca 2022
ul. Kolegialna 6

Zapraszamy na wyprawę do świata sztuki awangardowej! Zwiedźcie z nami Galerię Themersonów, naszą nową wystawę przy ul. Kolegialnej 6.

Kuratorka wystawy Małgorzata Sady przybliży sylwetki i twórczość bohaterów pełnej niezwykłych pamiątek wystawy – pary wybitnych twórców awangardowych Franciszki i Stefana Themersonów. Themersonowie byli autorami nowatorskich rozwiązań w dziedzinie filmu artystycznego lat. 30. XX wieku, oryginalnych pomysłów typograficzno-ilustratorskich, które stosowali we własnej twórczości literackiej, założycielami niezależnej oficyny wydawniczej działającej przez 30 lat w Londynie. Każde z nich miało również własną autonomiczną sferę twórczości: Stefan – literaturę (wydał 6 powieści), Franciszka – malarstwo i rysunek oraz scenografię teatralną. Themersonowie to wyjątkowy tandem polskiej i europejskiej awangardy.

Małgorzata Sady – kuratorka płockiej Galerii Themersonów. Związana ze sztuką jako uczestniczka, tłumaczka i kuratorka od końca lat 70. Współpracowała z wielu wybitnymi twórcami w Polsce i zagranicą, częstokroć współrealizując programy festiwali i prezentacji, działań performatywnych, filmy dokumentalne i animowane. Tłumaczyła dzieła z zakresu literatury, filozofii i sztuki najnowszej. Od lat 90. propaguje twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, z którymi miała szczęście się przyjaźnić w postaci publikacji, wystaw, wykładów w kraju i zagranicą. Od 2002 r., prowadzi niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus w Polsce. Obecnie wykłada też na Wydziale Nowych Mediów Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!