To wydarzenie zostało zakończone

Noc Muzeów w Muzeum Mazowieckim w Płocku

14 maja 2022
Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na jedyną w roku Noc Muzeów!

Spotykamy się 14 maja. Gwarantujemy niezwykłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. Wstęp jest darmowy – wszędzie.

A oto szczegółowy program Nocy Muzeów w Muzeum Mazowieckim w Płocku:

Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8

Godz. 17.00 – 24.00

Ostatnie wejście o godz. 23.15

Znajdziecie tu nasze wspaniałe wystawy – „Secesja” z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę „X wieków Płocka”.

Na patio kamienicy o godz. 19.00, 20.00 i 21.00 specjalnie dla Was zagra Piacello Duo w składzie Katarzyna Beresińska (wiolonczela) i Hodżar Nasyrowa (fortepian). W programie koncertów m.in. „Bolero” Ravela i „Siciliana” Faure.

Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6

Godz. 17.00 – 24.00

Ostatnie wejście o godz. 23.15

Przy Kolegialnej 6 czeka na Was jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926.

Na nowym patio kamienicy swe podwoje tej wyjątkowe nowy otworzy Café Art Déco. Kawiarnia serwować będzie kawę Tamara. Jej gościom czas umilać będzie Kwartet Miejski, który wykona dla wszystkich największe szlagiery dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpi o godzinach 19.30, 20.30 i 21.30.

Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b

Godz. 17.00 – 24.00

Ostatnie wejście 23.15

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku,  zaprasza na wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu od godz. 17.00 do 24.00 oglądać będzie można 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. 

Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikofora motywami – to one będą stanowić klucz do scenariusza wystawy. Większość przyjechała do Płocka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Szczególną uwagę zwraca obecność 30 obrazów z wyjątkowej kolekcji Alfonsa Karnego – dzieła te są bardzo rzadko pokazywane i w wyjątkowy sposób ukazują niepowtarzalną „nikiforową barwę”.

Prócz Nikifora w Spichlerzu czekać będą na Was dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).

Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7

Godz. 17.00 – 24.00

Ostatnie wejście 23.15

Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza do obejrzenia do obejrzenia wystawy czasowej „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”. Dzięki niej można poznać m.in. rozwój policyjnych struktur, sylwetki osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działanie niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w trakcie II wojny światowej – nie tylko na terenie Rzeszy Niemieckiej.

Natomiast w godzinach 19:00, 20:00 i 21:00 zapraszamy na około półgodzinne występy płockiego zespołu Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej. Zespół do tej pory wziął udział m.in. w festiwalu „Otwarta Twarda” w Warszawie i Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu. Teraz będziecie go mogli zobaczyć i posłuchać na żywo w Muzeum Żydów Mazowieckich.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Godz. 16.00 – 20.00

Ostatnie wejście godz. 19.15

Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na Was wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców. We wnętrzach budynków podziwiać można stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej, jak choćby sypialnia, jak również w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy.  

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie

Godz. 18.00 – 22.00

18.00-19.00 – zwiedzanie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku

19.00-21.00 – opowieść o zabytkach przekazanych przez uczestników programu TV Fokus ,,Misja Skarb”

21.00-21.30 – przekazanie, prezesowi Stowarzyszenia LGD Rozwoju Północnego Mazowsza, Marcinowi Groszewskiemu, odnalezionej powieści historycznej St. Malinowskiego „Ruchawka”

22.00 – ognisko i nocny marsz na miejsce bitwy z 28 stycznia 1863

Udostępnij: