Noc Muzeów w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystawy, tańce i wielki konkurs!

Grafika towarzysząca Nowy Muzeów. Na turkusowym tle po prawej rysunek tańczącej pracy w strojach w stylu lat 20-tych. Po prawej duży biały napis - Noc Muzeów.
13 maja 2023
Płock, Tumsk a8

Noc Muzeów!
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wieczór pełen atrakcji we wszystkich swych siedzibach i oddziałach. Gwarantujemy niezwykłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. Wstęp jest darmowy – wszędzie. Uwaga – zmieniają się godziny pracy muzeum! Przy ul. Tumskiej i Kolegialnej np. w sobotę czekamy na Was od godziny 17.00. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Ważna informacja – zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 13 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do naszego konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Nasza wspaniała fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie ocenimy i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłosimy wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – zgłosimy się do Was!). Mamy cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają do nas bony do Empiku o wartości 300 zł!

Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8
Ostatnie wejście o godz. 23.15

Znajdziecie tu nasze wspaniałe wystawy – „Secesja” z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę „X wieków Płocka”.
Na patio kamienicy wypatrujcie tancerzy. Będziemy podziwiać tańce z epoki w ich wykonaniu. Odważni będą mogli także zawirować w walcu! Pokazy i nauka walca na patio Tumskiej 8 o godzinie 18:00, 19:00, 20:30 i 21:30.

Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6
Ostatnie wejście o godz. 23.15

Przy Kolegialnej 6 czeka na Was jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926.
Na patio kamienicy także spotkacie tancerzy. Przy Kolegialnej 6 tańczymy wspólnie lindy hop! Pokazy i warsztaty tego tańca odbędą się o godz. 20:00 i 21:00.
Dodatkowo w małej Sali wystawy czasowych przy ul. Kolegialnej obejrzeć będzie można wystawę archeologiczną „Na skraju tęczy pod smoczą strażą” prezentującą niezwykle cenne trzy skarby z końca epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W auli obok sali wystawowej prezentować będziemy film „Z otchłani pradziejów”.

Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Ostatnie wejście 23.15

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
W Spichlerzu czekać będą na Was dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).

Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7
Ostatnie wejście 23.15

W dawnej bożnicy będzie można obejrzeć wystawę „Blum/Cieśniewski. A jednak życie” izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Godz. 14.00 – 20.00
Ostatnie wejście godz. 19.15

Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na Was wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. W Noc Muzeów skansen zaprasza na regionalne warsztaty taneczne.

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie przy ul. Rynek 1
Godz. 15.00 – 22.00
Ostatnie wejście godz. 21.15.

Placówka zbiera i dokumentuje zabytki związane z żeglugą, handlem i obyczajami ludzi zamieszkującej tereny Środkowej Wisły oraz obszar dawnej ziemi wyszogrodzkiej. Poza działami: archeologii, etnografii, wielokulturowości i wojen światowych można zobaczyć dział ilustrujący florę i faunę tego odcinka rzeki.
W Noc Muzeów o godz. 18 odbędzie się tam spotkanie podsumowujące poszukiwania mogiły powstańczej z roku 1863.