Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na nocne zwiedzanie! Nie prześpij Nocy Muzeów!
KAMIENICA SECESYJNA, TUMSKA 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
W kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 podziwiać będzie można nasze słynne wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wyświetlany na jednej ze ścian zadaszonego patio przy ul. Tumskiej mapping – nastrojowa, wielkoformatowa animacja stworzona w oparciu muzealne zbiory – obrazy, rzeźby i secesyjne motywy graficzne pochodzących z prezentowanych przy ul. Tumskiej mebli, szkła, ceramiki i tapet. Wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki.
Zapraszamy do wspólnej nastrojowej podróży do zaczarowanego świata secesji!
X WIEKÓW PŁOCKA, TUMSKA 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
W tym roku goście wystawy „X wieków w Płocka” wezmą udział w historycznej grze wymagającej odwagi i spostrzegawczości! Przewidziane są m.in. poszukiwanie wskazówek przy jesiotrze, spotkania z rycerzami i wielki finał z lochami w roli głównej! Zaczynamy w niedługą chwilę po otwarciu drzwi muzeum.
KAMIENICA ART DECO, KOLEGIALNA 6
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
Przy ul. Kolegialnej 6 na zwiedzających czeka nasza elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona niedawno o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”.
Na patio kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, z okazji Nowy Muzeów, przygotowaliśmy niespodziankę. Będą to stoiska z 10 goglami VR, dzięki którym przenieść się będzie można do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy od godz. 18.00 do 22.00.
Prócz tego już po raz drugi muzeum organizuje konkurs na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! Przypomnijmy, że w zeszłym roku konkurs ten cieszył się ogromną popularnością, a przebrania naszych gości zachwyciły jurorów.
Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 18 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do naszego konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Nasza wspaniała fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie stylizacje ocenimy i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłosimy wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – zgłosimy się do Was). Mamy cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają do nas bony do Empiku o wartości 300 zł.
Uwaga, dodatkowa atrakcja – w sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 oglądać można wystawę „Pielgrzym”. W Noc Muzeów oprowadzać będzie po niej jej autor – Dawid Wojtalewicz.
Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock, ul. Kwiatka 7, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w MŻM zapraszamy do zwiedzania wystawy „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady” i występ Virtuoso Quartet z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak.
Członkowie kwartetu – Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Michał Członka (altówka), Piotr Majewski (drugie skrzypce) i Joanna Dzidowska (wiolonczela) – to absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi; związani są z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, łódzkim Teatrem Wielkim i Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. W MŻM wykonają utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej – m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerry’ego Bocka i Béli Kovácsa.
Wystąpią w następujących godzinach: 19:30-20:00, 20:30-21:00 i 21:30-22:00.
Spichlerz (dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku)
Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski.
Od godz. 18.00 do 21.30 w Spichlerzu śpiewać i tańczyć będzie dla Was także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Wiączemin Polski, godz. 14.00 – 20.00, ostatnie wejście – 19.15
W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim i cudownych widoków, na gości czekać będzie specjalna atrakcja – warsztaty z zielarką, podczas których uczestnicy zapoznają się z ziołami uprawianymi i dziko rosnącymi w skansenie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów wykonają herbatkę lub kosmetyk.
Uwaga! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub nr tel. 532 743 020.
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
Wyszogród, ul. Rynek 1, godz. 15.00 – 22.00, ostatnie wejście 21.15
Muzeum pełne pamiątek historii Wyszogrodu i okolic przygotowało specjalnie na Noc Muzeów wystawę „Osadnictwo w rejonie Dolnej Bzury i Środkowej Wisły – wczesna epoka żelaza” oraz wykład pana Mariusza Samborskiego.
W Noc Muzeów zwiedzamy za darmo!