To wydarzenie zostało zakończone

„Nigdy nie byłaś Żydówką” – spotkanie autorskie z Anną Bikont

16 stycznia 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Jesienią 2023 roku ukazała się jej najnowsza książka „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dzieciach w ukryciu”. Każda z tych opowieści posiada swoją główną bohaterkę – mają one mniej lub bardziej szczęśliwe dzieciństwo, przechodzą przez piekło wojny, kiedy w czas próby ujawnia się, co jest w człowieku; a kiedy tworzy się rzeczywistość powojenna, bywa, że piekło nie znika…

Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „The New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Jest też autorką biografii Ireny Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, a z Heleną Łuczywo – biografię Jacka Kuronia „Jacek” wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. Jej książka „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” z 2022 roku otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Książki Anny Bikont zostały przetłumaczone do tej pory na angielski, francuski, hiszpański, hebrajski, niemiecki, włoski, portugalski, holenderski, szwedzki, czeski i chiński.

Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

Udostępnij: