Monodram teatralny „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Sławomira Hollanda

Grafika przedstawiająca czarno-biały portret Sławomira Hollanda, mężczyzny w średnim wieku bez zarostu, patrzącego wprost w obiektyw. Na jego twarzy, jak na kartce książki, widnieją litery układające się w słowa wyrwane z kontekstu.
04 kwietnia 2023
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

W kwietniu obchodzić będziemy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Z myślą o tym zapraszamy Was do MŻM 4 kwietnia o 18:00 na monodram teatralny „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Sławomira Hollanda.
Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go m.in. do wykonania partii Narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.
Historia przedstawiona w tym monodramie – autorstwa Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia z muzyką Michała Górczyńskiego – opowiada o powstańcu w ruinach płonącego domu, który wie, że za chwilę pochłoną go płomienie, dlatego robi rozliczenie ze światem i z Bogiem.
Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu.
Sławomirowi Hollandowi podczas występu w MŻM towarzyszył będzie klarnecista Jacek Dziołak.