To wydarzenie zostało zakończone

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, Patrycją Dołowy i Zuzanną Hertzberg

10 października 2023
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Regina Fudem, Cywia Lubetkin, Niuta Tajtelbaum… W 2023 roku, osiemdziesiąt lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim swoją premierę miała książka „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. To praca zbiorowa siedemnastu kobiet (dwie napisały wstęp i odpowiadały za redakcję, pozostałe pisały teksty), które tytułowym bojowniczkom postanowiły przywrócić głos i należne miejsce w historii.

W MŻM będzie się można spotkać z trzema osobami zaangażowanymi w tę książkę. Sylwia Chutnik jest pisarką, publicystką, działaczką społeczną, promotorką czytelnictwa, kuratorką festiwali i inicjatyw literackich. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad dwudziestu opracowaniach i książkach zbiorowych. Z kolei Patrycja Dołowy to pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Natomiast Zuzanna Hertzberg jest artystką interdyscyplinarną, aktywistką i badaczką. Na jej praktykę artystyczną składają się malarstwo, działania performatywne, tkanina i asamblaże. Jest autorką instalacji i kolaży wykorzystujących zasoby archiwalne.

Spotkanie z nimi poprowadzi Rafał Kowalski.

Udostępnij: