To wydarzenie zostało zakończone

Koncert Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj

28 września 2023
godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Tumska 8

W pierwszym koncercie w tegorocznej edycji cyklu Swing Club na Mazowszu,  28 września wystąpi Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj z programem Yo soy Maria de Buenos Aires (Jestem Maria z Buenos Aires).

Czy muzyka Astora Piazzolli może inspirować i być znakomitym materiałem do improwizacji? Niewątpliwie tak. W tym koncercie przedstawiamy projekt muzyczny oparty na twórczości tego wybitnego kompozytora argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu. Koncert będzie hołdem dla jego twórczości, szczególnie, że w 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin, a w 2022 roku 30. rocznicę jego śmierci.

Astor Piazzolla jest postacią niezwykle ważną w historii tanga. Zrewolucjonizował on ten narodowy klejnot Argentyny, łącząc tango argentyńskie, jazz i muzykę klasyczną w jedną niepowtarzalną całość – Tango Nuevo. Muzyka w stylu  nowego argentyńskiego tanga wymyślonego przez Piazzollę jako połączenie tańca ludowego z odrobiną formalizmu muzyki poważnej i jazzowej improwizacji, do dziś inspiruje wielu muzyków i jest chętnie słuchana na całym świecie.

Wirtuozerski akordeon, polska mistrzyni Fado, pedagodzy i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach czyli… SILESIAN TANGO QUINTET & KINGA RATAJ.

W ich wykonaniu najpiękniejsze utwory selektywnie złożone w całość, łączą w sobie emocjonujące dźwięki kwintetu instrumentalnego, ekspresję wokalistki wykonującej utwory w oryginalnych językach: hiszpańskim, francuskim, angielskim.

Wyboru najpopularniejszych kompozycji Astora Piazzolli, ich transkrypcji i aranżacji dokonała pianistka i kompozytorka, a zarazem jedna z wykonawczyń koncertu Małgorzata Maliszczak.

28 września 2023, czwartek, godz. 17.00

Miejsce koncertu: Płock – Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8

Wstęp wolny

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Yo Soy Maria de Buenos Aires

(Jestem Maria z Buenos Aires)

Wykonawcy:

SILESIAN TANGO QUINTET & KINGA RATAJ

Kinga Rataj – śpiew

Małgorzata Maliszczak – fortepian

Jakub Mietła – akordeon

Wojciech Barteczek – skrzypce

Piotr Domagała – gitara

Piotr Górka – kontrabas

Udostępnij: