To wydarzenie zostało zakończone

Film dokumentalny „Ukos światła” i spotkanie z Dariuszem Popielą

Portret Dariusza Popieli, młodego mężczyzny w czapce z daszkiem i rękami skrzyżowanymi na piersi. Mężczyzna stoi w lesie, jego sylwetka widoczna jest do pasa. Po jgo lewej ręce widoczny jest fragment pomnika- płyty z czarnego marmury z wyrwą pośrodku układającą się w kształt gwiazdy Dawida. Pod nią jest cytat z Księgo Hioba "Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał".
28 lutego 2023
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Dariusz Popiela jest olimpijczykiem z Pekinu, dziesięciokrotnym mistrzem Polski i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Europy i Świata w kajakarstwie górskim.

Jest też działaczem Sądeckiego Sztetla: organizacji działającej na rzecz budowy relacji polsko-żydowskich, upamiętnienia miejsc związanych z ludnością żydowską i rocznic oraz popularyzowania wiedzy o historii Żydów sądeckich. Autorem projektu „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holokaustu. Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 i bohaterem filmu dokumentalnego „Ukos światła” (trwa 73 minuty) w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. Film ten przybliża starania grupy społeczników i Dariusza Popieli o odtworzenie żydowskiego cmentarza w Czarnym Dunajcu na Podhalu.

Po emisji „Ukosu światła” odbędzie się rozmowa z Dariuszem Popielą, którą poprowadzi Rafał Kowalski.

Wydarzenie zorganizowane jest z myślą o 82. rocznicy wypędzenia płocczan pochodzenia żydowskiego z ich rodzinnego miasta przez okupantów niemieckich.

Udostępnij: