To wydarzenie zostało zakończone

„Do Polski” – monodram teatralny w wykonaniu Sławomira Hollanda na podstawie poematu Abrahama Suckewera

20 lutego 2024
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go m.in. do wykonania partii Narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.

W MŻM wystąpi w wyreżyserowanym przez siebie (pod opieką Jolanty Denejko) monodramie „Do Polski” Abrahama Suckewera. Ten wybitny poeta języka jidysz urodzony w Smorgoniach (wtedy Polska, obecnie Białoruś), w czasie II wojny światowej ukrywany przez polską chłopkę członek konspiracyjnej organizacji zbrojnej w getcie wileńskim, wielbiciel twórczości m.in. Bolesława Leśmiana i Cypriana Kamila Norwida, laureat wielu nagród w Izraelu, nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – napisał ten poemat jako przepełnione miłością i goryczą pożegnanie swojej ojczyzny, jej skarbów, krajobrazu, kultury, literatury, języka.

Sławomirowi Hollandowi podczas występu w MŻM będzie towarzyszył klarnecista Michał Górczyński, twórca muzyki do tego monodramu.

Wydarzenie zorganizowane jest z myślą o 84. rocznicy likwidacji płockiego getta, która rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 lutego 1941 roku.

Udostępnij: