To wydarzenie zostało zakończone

Bolesław Norski-Nożyca: nieznany gwiazdor rewiowy z Płocka – wykład dr Agnieszki Żółkiewskiej

08 listopada 2022
godz. 18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7

Bolesław Norski-Nożyca przed II wojną światową podbijał serca publiczności w Warszawie i na prowincji.

Występował w różnych rolach: komika, piosenkarza i konferansjera. Próbował także swoich sił w pisaniu skeczy, piosenek i wierszy.
Na temat jego życiorysu latami krążyły błędne i niesprawdzone informacje. Uważano, że nazywał się Ber Nożyca i urodził się w Chełmie. Wszystkie te nieporozumienia poniekąd brały się z faktu, że rodzice artysty utrzymywali w ścisłej tajemnicy wykonywany przez niego zawód. Lepiej byłoby dla nich, gdyby został rabinem niż komikiem… Tajemnica zachowała się aż do naszych czasów.

Barwną i burzliwą biografię artysty, uzupełnioną o nowe i nieznane fakty przedstawi dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Jest historyczką literatury i tłumaczką z języka jidysz. Autorką wielu publikacji, m.in. „Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu” – pierwszej od 1947 roku trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła też szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz.

Udostępnij: