2. Kiermasz Wielkanocny w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

10 kwietnia 2022
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim serdecznie zaprasza na 2. Kiermasz Wielkanocny.

W programie:

– warsztaty wykonywania palm, oklejanek gąbińskich i łowickich oraz kartek okolicznościowych (10:00 – 15:00).

Warsztaty poprowadzą twórczynie z regionu gąbińskiego – Barbara Wieczorek i Daniela Tomasik oraz łowickiego – Maria Ciechańska. Pod ich okiem będzie można wykonać tradycyjne „pisanki” ozdabiane miniaturowymi, misternymi wycinankami (w postaci wzorów solarnych, roślinnych i zwierzęcych) wykorzystywanymi dawniej również do ozdabiania wiejskiej izby. W Niedzielą Palmową zachęcamy też do wykonania własnoręcznie tradycyjnej palmy, której głównymi elementami były: gałązki wierzbowe, tzw. „kotki” z drzewa postrzeganego w tradycyjnej kulturze ludowej jako miłujące życie – wierzby, elementy wiecznie zielone w postaci np. bukszpanu oraz kwiaty bibułowe.

– warsztaty wykonywania ukraińskich lalek motanek (10:00-15:00), które poprowadzi Ganna Yarovenko przy współpracy z Kają Prusinowską

– stoiska ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami (pisanki, palmy, stroiki, rzeźba w drewnie, wyroby wikliniarskie i garncarskie, biżuteria, hafty, koronki, serwetki, zabawki, ukraińskie motanki, wycinanki i zajvoronki czyli obrzędowe pieczywo w kształcie ptaszków przygotowywane na powitanie wiosny, a także wielkanocne mazurki, baby, babeczki, powidła olenderskie, miody, chleby, sery)

– „Oj wiosna, ty wiosna!” – koncert pieśni wielkopostnych, wielkanocnych i dyngusowych oraz polskie i ukraińskie wiosenne zabawy dla dzieci w wykonaniu Muzycznego Teatru Słuchaj Uchem i gości (15:00 – 16:00). Wystąpią: Kaja i Janusz Prusinowscy z dziećmi oraz ich goście z Kijowa – Malwa Krysko, Zakhar Kalenski, Julia Jakovleva i inni.

W czasie koncertu muzycy z Polski i Ukrainy przedstawią program pokazujący harmonię i wzajemne relacje muzycznych tradycji obydwu krajów. Pieśni wielkopostne i wielkanocne, zabawy dziecięce na powitanie wiosny – wszystko to złoży się na barwną opowieść o powitaniu powracającego życia i oczekiwaniu na zbliżające się Święto Zmartwychwstania Pańskiego. W przygotowaniu repertuaru wiosennych zabaw z Ukrainy nieoceniona jest pomoc Marii Pylypchak prowadzącej zespół „Cviten”. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i zabawy.

W czasie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka darów dla Ukrainy: książeczki dla dzieci w języku ukraińskim, kolorowanki, kredki, długoterminowa żywność, chemia gospodarcza, kosmetyki.

Przypomnijmy, że Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest najmłodszym skansenem w Polsce (otwartym w dniu 14 października 2018 roku), jednym z dwóch muzeów na wolnym powietrzu w Polsce poświęconym osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą i jedyną tego typu instytucją w regionie Mazowsza. Położny jest w malowniczym miejscu, 700 m od Wisły, pośród pól, łąk i lasów łęgowych, na Nadwiślańskim Obszarze Krajobrazu Chronionego, graniczącym z obszarem Natura 2000.

2. KIERMASZ WIELKANOCNY
w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim