Wirtualne spacery przedstawione światu

Wirtualne spacery – to największy taki projekt w kraju. Mazowsze przeniosło do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Co to oznacza w praktyce? Nie wychodząc z domu można teraz podziwiać wnętrza Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zamek w Liwie czy Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE.

W czwartek, 7 kwietnia, władze Mazowsza zaprezentowały spacery dziennikarzom.

To proste i wygodne – przekonywał marszałek Adam Struzik. – Mam nadzieję, że ta forma obcowania z kulturą zachęci nie tylko młodzież, ale i osoby starsze, które są ciekawe sztuki czy historii, a jednocześnie nie mogą odbywać dalekich podróży. Nasze instytucje kultury to miejsca wyjątkowe również na skalę światową. Doskonałym przykładem może być Muzeum Mazowieckie prezentujące największą ekspozycję poświęconą secesji. Dzięki nowym technologiom już wkrótce wszystkie zbiory, w tym również, te znajdujące się w magazynach, będzie można obejrzeć z każdego zakątka świata.

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, podkreślał, że wirtualne spacery stwarzają nowe możliwości uczestnictwa w kulturze: – Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze sztuką czy historycznymi pamiątkami, wirtualna wizyta w muzeum może być jednak doskonałą zachętą do odwiedzenia „realnej” placówki. Daje także możliwość pogłębionej obserwacji obiektów, ułatwia w końcu poznawanie zbiorów muzealnych osobom, które choćby z racji stanu zdrowia do muzeum przyjść nie mogą.

Projekt Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu – którego częścią są wirtualne spacery – realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020. Jego celem jest publikacja zestandaryzowanych usług elektronicznych na jednej wspólnej regionalnej platformie. Wdrożone systemy back-office z jednej strony zapewnią ustandaryzowanie działań w zakresie e-usług instytucji kultury, a z drugiej ułatwią, usprawnią i zautomatyzują dostęp do oferowanych wydarzeń kulturalnych, zapewnią wymianę danych między instytucjami oraz standaryzację usług elektronicznych.

Termin zakończenia realizacji projektu to marzec 2023 r. Jego całkowita wartość wynosi 10,6 mln zł.

Udostępnij: