Warsztaty wielozmysłowe „Usłysz art déco”

Wystawa art deco w muzeum w Płocku. Ciemna podłoga i ściany, po prawej stronie wejście do minikina z błyszczącym neonem "Odeon". Po prawej okrągły podest, na nim czerwony kabriolet z roku 1926.

Muzeum Mazowieckie w Płocku serdecznie zaprasza osoby z niepełnosprawnością słuchu na muzealne warsztaty wielozmysłowe „Usłysz art déco”.


Odbędą się one 18 marca 2023 roku ( sobota) w godzinach 11.30 do 15.45 w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ulicy Kolegialnej 6.


Dlaczego warto na nich być?


Epoka
Dwudziestolecie międzywojenne to barwna epoka – epoka nowoczesności. Czas rozwoju przemysłu i maszyny. Na ulicach miast pojawiają się samochody. Powstają sieci kin, domy towarowe, magazyny modowe. Ważną rolę zaczyna pełnić reklama – plakaty i neony oferują nowości. Wiele z nich skierowanych jest do kobiet. Kobiety stają się ważną grupą społeczną. W Polsce po odzyskaniu niepodległości zdobywają prawa wyborcze. W Polsce to czas II Rzeczypospolitej – kraju, który będzie się zmieniał w szybkim tempie. Na ulicach Warszawy, Łodzi, Gdyni czy Katowic zagości architektura modernistyczna.

Ekspozycja
Wszystkie te przemiany widoczne są na naszej ekspozycji przy ul. Kolegialnej 6. Tutaj znajdziecie m.in. mini kino Odeon, oryginalne auto z 1926 roku, urządzone nowocześnie pokoje mieszkania polskiego, niemieckiego i francuskiego. W specjalnie przygotowanym domu mody znajduje się kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria . Perłą kolekcji jest „Martwa natura” królowej art déco , wybitnej malarki Tamary Łempickiej.

Warsztaty
Warsztaty „Art Deco” to cztery zajęcia muzealne, które przeprowadzone zostaną na ekspozycji art déco oraz w sali edukacyjnej. Poprowadzimy je w dwóch grupach 15 osobowych.

W programie:

— Wprowadzenie – o epoce, o szczegółach programu warsztatów. O wystawie art déco.
— „Wielka Modernistyczna – budynki ikony II Rzeczypospolitej”
— „Moda i biżuteria lat dwudziestych i trzydziestych”
— „Nowoczesność na ulicy i w domu”
— „Krótka historia kina”


„Usłysz Art déco” to wielozmysłowa podróż w przeszłość. Uczestnicy poznawać będą sztukę dwudziestolecia międzywojennego: architekturę, wnętrza, modę oraz film. W odbiorze pomogą tłumacze PJM.

Rezerwacji miejsc można dokonać za pośrednictwem Stowarzyszenia „De Facto” pisząc na adres : zarzad@defacto.org.pl Warsztaty w Muzeum Mazowieckim TEL/SMS/ : 604 408 468 lub bezpośrednio do Muzeum – Adres e-mail: m.kolibczynska@muzeumplock.eu.

Warsztaty organizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Muzeum Mazowieckie w Płocku – Muzeum bez barier” , w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Udostępnij: