W Wyszogrodzie są skarby do oglądania

Gablota muzealna, w niej na czarnym suknie zabytkowe srebrne monety, ułożone luzem, inne włożone do drewnianej skrzynki.

Skarb! Prawdziwy skarb! A właściwie skarby:)

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej zaprezentowało 16 grudnia 2022 roku dziś dwa skarby odnalezione w okolicach Wyszogrodu.

Są to:

  • znaleziony i przekazany przez realizatorów programu „Misja Skarb” skarb dirhemów arabskich liczący 93 obiekty pochodzących z VIII–IX wieku.

Początkowo, w czasie pierwszego ogólnopolskiego zlotu eksploratorów i poszukiwań śladów bitwy pod Słominem z 1863 r., pan Łukasz Chmielewski znalazł w okolicach Kobylnik (gmina Wyszogórd) jedną monetę. Poszukiwania kontynuowano pod kierunkiem Michała Antczaka z programu MISJA SKARB w czasie drugiego zlotu. W ten sposób znaleziono pozostałą część skarbu.

Monety pochodzą z okresu, kiedy na ziemie dzisiejszej Polski przybywali kupcy z północy, płacąc za nabywane towary srebrnymi monetami arabskimi. Dla miejscowych miały one wartość kruszcu, dlatego w czasie płacenia monety często łamano i ważono. Dlatego nazywamy je „siekańcami”.

  • znaleziony i przekazany przez pana Mateusza Sałatę skarb składający się z monet z XI wieku oraz fragmentów srebrnej biżuterii.

Skarb – denary czeskie, angielskie i duńskie oraz jeden obol węgierski – został przypadkowo odkryty przez Mateusza Sałatę. W wyniku prac polowych znalezisko zostało rozorane i można przypuszczać, że jego część w dalszym ciągu nie została jeszcze znaleziona.

Oba wspaniałe, niezwykle cenne znaleziska można oglądać od dziś w muzeum w Wyszogrodzie. Trwa naukowe opracowanie skarbów, niebawem z pewnością ukaże się wydawnictwo im poświęcone.

Gratulujemy i dziękujemy znalazcom!

Udostępnij: