Tymczasem w skansenie… łuskali fasolę

16 września 2023 roku w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego odbyło się wydarzenie „A babcia/mama opowiadała…” Spotkania przy łuskaniu soi i fasoli.

Spotkanie było okazją do aktywnego wzięcia udziału nie tylko w takiej pracy, jak łuskanie nasion fasoli czy soi, ale również do włączenia się ze swoimi wspomnieniami i podzielenia się doświadczeniami naszych mam, babć, a może prababć… Uczestnicy i uczestniczki spotkania dowiedzieli się między innymi z czym dawniej jadano fasolę i do czego wykorzystywano soję w kuchni olenderskiej. A inspiracją do tych spotkań było wieloletnie doświadczenia terenowe i nierzadko obserwacja uczestnicząca – pomysłodawczyni wydarzenia kustosz Magdaleny Licy-Kaczan, etnografki, miłośniczki historii opowiadanych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie i kuchni roślinnej.
Wydarzenie było organizowane w ramach 31.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim: Żywe dziedzictwo – Tradycje od pokoleń.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się do wspólnej pracy i rozmowy. Szczególne podziękowania dla Jarek Ziembicki i jego mamy Lucji za wyjątkowe zaangażowanie.

Udostępnij: