Tablice wróciły do bożnicy

W Muzeum Żydów Mazowieckich 24 lutego 2022 roku odbyło się odsłonięcie kopii oryginalnych tablic – które w budynku przy Kwiatka 7 były zamontowane w pierwszych dekadach XX wieku (kiedy w tym miejscu była m.in. bożnica i szkoła religijna), zostały usunięte po II wojnie światowej i obecnie uznane są za zaginione.

Inicjatorem wydarzenia był Grzegorz Chabowski, jeden z płockich strażników pamięci, który fotografię oryginalnych tablic odnalazł w zbiorze zdjęć należących do jego mamy. Swoje siły połączył z MŻM i sprawa znalazła pozytywny finał. Na podstawie tej fotografii zostały wykonane wierne kopie tablic, które są podziękowaniem dla rodziny Aarona Eliezera Biszosferdera (za ufundowanie oświetlenia) i Szlomo Rajcha (za pokaźne wsparcie finansowe).

– Nasze spotkanie, zorganizowane z myślą o upamiętnieniu 81. rocznicy likwidacji płockiego getta ma miejsce w dniu, kiedy na świecie wybuchła kolejna wojna, tym razem bardzo blisko nas. Wojna odebrała życie wielu płocczanom pochodzenia żydowskiego, o czym przypomina istnienie i działalność Muzeum Żydów Mazowieckich. Tym bardziej nie bądźmy obojętni na wszelkie przejawy zła. Zwłaszcza że często rodzi się ono w sytuacjach pozornie drobnych i prostych – powiedział Rafał Kowalski, pełniący obowiązki kierownika MŻM.

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku podkreślał z kolei: – To wydarzenie jest kolejnym dowodem na odkłamywanie historii.

Fot. Tomasz Topczewski.

Udostępnij: