Święto Jana w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim [FOTO]
W niedzielę, 19 czerwca, w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim obchodziliśmy Święto Jana.
Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku świętowaliśmy po raz trzynasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne, które w tym roku zostało odprawione przez księdza z parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku – Szymona Czembora, księdza z parafii prawosławnej w Płocku – Eliasza Tarasiewicza oraz księży z parafii rzymskokatolickich w Zycku – Jacka Warzechę i w Słubicach – Romana Batorskiego. W czasie nabożeństwa usłyszeć można było m.in. pieśni z Taize w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki.
W programie mieliśmy również otwarcie wystawy wycinanki sannickiej ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz liczne warsztaty m.in.: wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych zabawek recyklingowych, wycinanek, pająków i kwiatów bibułowych.
Na stanowisku przygotowanym przez muzeum można było wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.
W programie znalazły się również również koncerty lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych ze Szkoły Podstawowej w Świniarach i Szkoły Podstawowej w Kamieniu. A na zakończenie – występ Grzybowianek & Grzybowiaków. Zespołu ludowego im. Cecylii Milczarek oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”.