Spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”
Kobieta – artystka, malarka – kiedyś było to nie do pomyślenia. Kobiety nie mogły szkicować żywego modela, bo uchodziło to niemoralne. A te, które na pierwszym miejscu stawiały pasję, kończyły nierzadko w szpitalu psychiatrycznym. Dziś tylko część z nich znana jest szerzej odbiorcom sztuki.
We wtorkowy wieczór mówiła o tym w Muzeum Żydów Mazowieckich Sylwia Zientek, autorka książki „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”.
Książka ukazała się w listopadzie 2023 r. Jej bohaterkami jest 20 wybitnych polskich artystek – żyjących w czasach od oświecenia po XX w. To m.in. Tamara Łempicka, Erna Rosenstein, Alina Szapocznikow, Mela Muter, Estera Karp. – Przez wiele lat w zasadzie nie istniały tego typu publikacje dotyczące polskiej sztuki. Sztuka współczesna jest już w pewnej części reprezentowana przez kobiety. Ale artystki, które tworzyły dawniej, nie były przywoływane, poza kilkoma wyjątkami. Nawet o Łempickiej dużo się mówi dopiero od niedawna – wyjaśniała na wstępie Zientek.
W swojej publikacji opisuje m.in. trudności, z jakimi zmagały się artystki, by móc się kształcić i rozwijać. Ze względu na dawne normy społeczne, chęć wyrażania się twórczo przez kobiety skutkowała często piętnem „wariatki”. W szpitalach psychiatrycznych były zamykane m.in. Zofia Stryjeńska czy Estera Karp.
– Podziwiam ogromną determinację, jaką miały te kobiety. Ona nawet dzisiaj jest inspirująca – mówiła gościni naszego literackiego wieczoru.
Spotkanie z Sylwią Zientek prowadził Rafał Kowalski. Dziękujemy za liczne przybycie!
Fot. Tomasz Topczewski