Spotkanie z historią sportu

Prezentacja książki Marty Marek i Zbigniewa Pawłowskego „Jedyny taki piłkarz” odbyła się 6 czerwca 2023 roku w auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które jest wydawcą pracy poświęconej Jerzemu Krasce, jedynemu pochodzącemu z Płocka złotemu medaliście olimpijskiemu.

Na widowni zebrało się liczne grono gwiazd piłki nożnej z lat 60. i 70. XX wieku, działaczy sportowych związanych nie tylko z piłką nożną, ale i innymi dyscyplinami sportu, znajomych i przyjaciół bohatera książki. Najważniejszym z gości był, oczywiście, sam Jerzy Kraska, wychowanek KS Masovia Płock przez wiele lat reprezentujący barwy Gwardii Warszawa, reprezentant Polski wszystkich kategorii wiekowych, zdobywca złotego medalu Igrzysk Olimpijskich Monachium 1972, który ze względu na prześladujące go kontuzje musiał przedwcześnie zakończyć swoją doskonale zapowiadającą się karierę w reprezentacji Polski.

Data prezentacji książki nie była przypadkowa. Dokładnie 50 lat temu, 6 czerwca 1973 roku reprezentacja Polski grała na Stadionie Śląskim z Anglią w eliminacjach Mistrzostw Świata 1974. Spotkanie wygrane przez biało-czerwonych 2:0 było ostatnim reprezentacyjnym występem Jerzego Kraski. – W czasach, kiedy w sporcie liczą się przede wszystkim pieniądze, bohater dzisiejszego spotkania jawi nam się jako wzór sportowca i wzór przywiązania do barw klubowych. Przede wszystkim to wspaniały i niezwykle skromny człowiek o niezwykle ujmującej osobowości – mówił pełniący rolę gospodarza dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy współpracować przy kolejnym projekcie Zbigniewa Pawłowskiego, który jest nie tylko niezrównanym badaczem historii sportu, ale również wielkim miłośnikiem FC Barcelona. Mówię o tym, ponieważ w 2009 roku nasze Muzeum urządziło wystawę pamiątek związanych z Dumą Katalonii, których posiadaczem jest pan Zbigniew.

Każdy z kolejnych mówców podkreślał nie tylko wielką sportową klasę Jerzego Kraski, ale także jego skromność i cechy charakteru, które pozwoliły mu odgrywać jedną z kluczowych ról w zespole, który w 1972 roku sięgnął po jedyny w historii polskiej piłki nożnej złoty medal olimpijski. Warto przy tym podkreślić, że urodzony w Płocku piłkarz był najmłodszym zawodnikiem całej ekipy mistrzów olimpijskich.

Do bogatej kolekcji nagród, którymi w ostatnim czasie Jedyny Taki Piłkarz został uhonorowany, doszło kolejne. Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku wręczył Jerzemu Krasce medal Pro Masovia, okolicznościowe wyróżnienie nadawane osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym i instytucjom państwowym, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. – Wniosek w sprawie przyznania tego medalu na ręce Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego złożył niestrudzony działacz sportowy Bogdan Kosz. To człowiek, przed którym otwierają się drzwi każdego urzędu i serca każdego urzędnika. Nie inaczej było również z marszałkiem Adamem Struzikiem –mówił Tomasz Kominek. – Pan Jerzy Kraska, jako były zawodnik mazowieckich klubów: Masovii Płock i Gwardii Warszawa w pełni zasłużył na to zaszczytne wyróżnienie. Nie tylko za zdobycie złotego medalu olimpijskiego, ale również za swoją postawę na boisku i poza nim.

„Jedyny taki piłkarz” to książka, którą warto polecić nie tylko kibicom piłki nożnej, ale wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się, nie tylko jak wyglądała sportowa kariera jedynego płocczanina, który pochwalić się może złotym medalem olimpijskim. Czytelnicy siedemnastej już publikacji wydanej przez Zbigniewa Pawłowskiego będą mogli przede wszystkim dowiedzieć się dlaczego, poza czysto piłkarskimi umiejętnościami, Jerzy Kraska był tak bardzo cenionym i lubianym zawodnikiem.

Prezentacji książki towarzyszyło otwarcie wystawy „Jedyny taki piłkarz”, na której prezentowane są pamiątki związane z Jerzym Kraską, wśród których znalazły się między innymi koszulki, w których występował on jako zawodnik KS Masovia Płock, Gwardii Warszawa oraz reprezentacji Polski.

Tomasz Paszkiewicz

Udostępnij: