Spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim

– Niektóre opowiadania Izaaka Babla mieszczą się na ledwie dwóch-trzech stronach, ale zawierają całe światy jakby zatopione we wspaniałym bursztynie niesamowitego języka – powiedział Aleksander Kaczorowski podczas spotkania autorskiego (12 marca 2024 roku prowadził je Rafał Kowalski) o jego książce „Babel. Człowiek bez losu” w Muzeum Żydów Mazowieckich
Była mowa o kobietach życia Babla, zwłaszcza Antoninie Pirożkowej; w dużej mierze dzięki niej przetrwała pamięć o tym pisarzu niszczonym w Rosji nie tylko fizycznie – bo jego twórczości nie da się wykorzystywać propagandowo. Było o podejściu autora „Armii Konnej” do Polski i Ukrainy, jego splocie z rodzinną Odessą (w której ma pomnik), pisarskiej uczciwości (choćby w kontekście zła podczas wojny polsko-bolszewickiej – dla Babla okrucieństwo nie miało narodowości), również o współczesnej Rosji – jej podejścia do pamięci i niepokornych nie tylko twórców słowa.
– Jakie pytanie zadałabym Bablowi, gdybym miał okazję? Może takie, które, niewykluczone, zadawał sobie, kiedy został już aresztowany z rozkazu Stalina: czemu wrócił z tej zagranicy do Rosji?… Ale nie byłoby to pytanie uczciwe, bo przecież nie mógł do końca wiedzieć tego, co my teraz – powiedział Aleksander Kaczorowski.
Dziękujemy za Waszą obecność i pytania. Do zobaczenia.
Fot. Tomasz Topczewski.

Udostępnij: