Rozwijamy się!

W czwartek, 8 grudnia, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, podpisał dwa akty notarialne niezwykle ważne dla przyszłości Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Pierwszy dotyczył kupna od Towarzystwa Naukowego Płockiego budynku przy ul. Rynek 1 w Wyszogrodzie, tego, w którym mieści się Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej

Drugi mówił z kolei o przekazaniu samorządowi Mazowsza przez władze Gmina Baboszewo zabytkowego młyna w tej miejscowości. Oba budynki będą przekazane Muzeum Mazowieckiemu w Płocku.

– To kultura buduje nas jako społeczeństwo, czyni wrażliwszymi, ale też uczy i edukuje. Od lat inwestujemy w nasze marszałkowskie instytucje kultury, poszerzając ich ofertę i czyniąc je ciekawszymi dla odbiorców – podkreślał marszałek Adam Struzik.

– Przyszłość placówki w Wyszogrodzie to rozbudowa obecnej ekspozycji historycznej oraz budowa muzeum plenerowego, opowiadającej o czasach, gdy na Wiśle kwitło życie – mówił przy okazji podpisania aktów dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj. – Młyn w Baboszewie, po remoncie i rozbudowie, stanie się z kolei muzeum regionalnym, miejscem służącym lokalnej społeczności, centrum kulturalnym i edukacyjnym. Będzie można podziwiać tu dawne urządzenia do mielenia zboża, powstaną także wystawy poświęcone m.in. urodzonemu w pobliskim Sarbiewie ks. Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, światowej sławy poecie barokowemu oraz szarży pod Arcelinem w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Przyszłe muzeum w Baboszewie ma już nawet pierwszy eksponat! Przy okazji podpisania aktu przekazania zabytku, wójt gminy Janusz Pietruszewski, przekazał dyrektorowi Sobierajowi fragment poszycia amerykańskiego nocnego myśliwca z czasów II wojny światowej – Douglasa DB-7, odkrytego w sierpniu 2019 roku w miejscowości Kiełki w Gminie Baboszewo.

Adam Struzik#Mazowsze#RazembudujemyMazowsze#Mazowszepomaga#solidarnośćmazowiecka#sejmikwojewództwa

Udostępnij: