Ręcznie robione opowieści – tak było na wernisażu!

10 sierpnia w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbył się wernisaż wystawy norweskiego rzemiosła artystycznego „Ręcznie robione opowieści. Dziewięcioro norweskich artystek i artystów”, która jest częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”. Wydarzenie  zostało zrealizowane przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia). Twórcy wykorzystali różne formy rzemiosła i materiały, by własnoręcznie opowiadać wizualne historie poprzez wyjątkowe dzieła wykonane z tkanin, ceramiki, szkła, metalu i drewna.

Nasz wernisaż uświetniły wizyty znamienitych gości – m.in. Kurta Ole Linna, dyrektora departamentu kultury we władzach okręgu Innlandet, skąd pochodzą artyści, Ingrid Blekastad – dyrektorki Kunstbanken w Hamar wraz pracownikami tej instytucji, artystów – Ingi Blix, Ingun Kleppan i Torbjørna Kvasbø, Magdaleny Biernackiej, zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz wiceprezydenta Płocka Romana Siemiątkowskiego.

Norweskie rzemiosło słynie z bardzo wysokiej jakości, a kilkoro spośród artystów  uczestniczących w wystawie należy do jego najwybitniejszych przedstawicieli. W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy. Punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna.

Fakt, że wystawa norweskiej sztuki użytkowej prezentowana jest w Muzeum Mazowieckim
z jego bogatymi zbiorami sztuki i wzornictwa z okresu secesji i art déco, stawia w perspektywie zarówno współczesną sztukę i rzemiosło, jak i starsze kolekcje. Umożliwia pogłębioną refleksję nad sztuką materialną na przestrzeni wieków, nowymi połączeniami, kontrastami i historiami.

Artyści, których dzieła prezentowane są na wystawie to Inga Blix (tekstylia), Liv Blåvarp (drewno jubilerskie), Ragnhild Enge (tekstylia), Tor Alex Erichsen (ceramika), Kari Håkonsen (szkło), Ingun Kleppan (biżuteria metalowa), Vidar Koksvik (szkło), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Kari Mølstad (szkło).

Kuratorką wystawy jest Ingrid Blekastad, dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Szadkowska, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wystawę będzie można oglądać do 15 października 2023 roku.

Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij: